HomePOLSKA

CBA w siedzibach Ruchu i Alior Banku

CBA w siedzibach Ruchu i Alior Banku

Jak poinformowała krakowska prokuratura, Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili szereg przeszukań w siedzibach Ruchu SA i Alior Banku w całym kraju. Funkcjonariusze CBA działali na polecenie właśnie krakowskich śledczych, którzy prowadzą śledztwo w sprawie niegospodarności w działalności jednego z największych dystrybutorów prasy w Polsce. „Chodzi o udzielenie kredytu na ponad 150 milionów złotych” – tłumaczy rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie – Janusz Hnatko.

W wydanym oświadczeniu Alior Bank zapewnił, że w pełni współpracuje z upoważnionymi organami państwa w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących współpracy z RUCH SA. – W związku z tym śledczym udostępnione zostały niezbędne materiały w tej sprawie – czytamy w stanowisku banku. Śledczy z kolei informują o zabezpieczeniu niezbędnej dokumentacji, w tym elektronicznej, związanej z nadzorowanym śledztwem.
Zdaniem śledczych w latach 2012-2018 osoby działające w imieniu kolportera prasy mogły posłużyć się nierzetelną dokumentacją
finansową spółki, w celu uzyskania linii kredytowej. Według prokuratury świadczyć to może o próbie wyłudzenia kredytu i istnieniu
prawdopodobieństwa, że udzielenie wsparcia finansowego związane było z nadużyciem lub niedopełnieniem obowiązków, przez osoby zarządzające bankiem między 2012, a 2018 rokiem.
Śledczy badają sprzedaż nieruchomości przez Ruch S.A oraz sprawdzają zakup przez dystrybutora prasy obligacji jeden z holenderskich spółek. Zdaniem śledczych szkody na rzecz firmy mogły sięgnąć nawet 200 milionów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Paweł Pawlica/Rita/asCOMMENTS