CBA: 3 zatrzymanych w związku z fałszowaniem faktur VAT

CBA: 3 zatrzymanych w związku z fałszowaniem faktur VAT

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Warszawie trzech Wietnamczyków w związku z wystawianiem i używaniem fikcyjnych faktur VAT, a także praniem brudnych pieniędzy. Przestępcy nielegalnie wzbogacili się o 70 mln złotych. Grozi im za to 25 lat pozbawienia wolności.

Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego powiedział, że osoby zostały zatrzymane w Warszawie. Na co dzień działają w branży tekstylnej w Wólce Kosowskiej. “Funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych. Tam zabezpieczono kilkaset tysięcy złotych, walutę obcą, a także złoty zegarek znanej marki” – dodał przedstawiciel CBA.

Piotr Kaczorek podkreśla, że skala nadużyć była znacząca. “Ustalenia śledczych wskazują, że tylko od marca 2017 roku spółki wystawiły fikcyjne faktury VAT na 13 mln złotych. Zatrzymani usłyszeli również zarzuty prania brudnych pieniędzy na kwotę 67 mln zł. Te kwoty mogą w trakcie śledztwa się zwiększyć, gdyż czynność nadal trwają” – mówił Piotr Kaczorek.

Zatrzymania to efekt śledztwa rozpoczętego w czerwcu ubiegłego roku, kiedy funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku w jednej z łódzkich restauracji biznesmena, gdy sprzedawał fikcyjne faktury VAT. Do tej pory zarzuty usłyszało 29 osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/MR/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0