HomePOLSKA

Były szef CBA przed sejmową komisją śledczą ds. VAT: Chce wam pomóc… [WIDEO]

Były szef CBA przed sejmową komisją śledczą ds. VAT: Chce wam pomóc… [WIDEO]

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik powiedział, że w Centralnym Biurze Śledczym, którego szefem był w latach 2007-2009, od początku istniał pion zajmujący się przestępczością ekonomiczną. Paweł Wojtunik, który kierował CBA w latach 2009 – 2015, składa zeznania przed sejmową komisją śledczą, badającą sprawę wyłudzeń podatku VAT.

Świadek powiedział, że w czasie jego służby w CBŚ dało się zauważyć, że przestępcy przenoszą się z działalności kryminalnej do przestępczości gospodarczej. Centralne Biuro Śledcze zaczęło na to reagować. Jak powiedział Paweł Wojtunik, w 2009 roku CBŚ objęło obserwacją 5118 osób, działających w 500 grupach przestępczych. Część z nich była grupami o charakterze ekonomicznym, specjalizującymi się w przestępstwach związanych z obrotem paliwami, złomem i różnymi wyłudzeniami.

Komisja odrzuciła wcześniej wniosek pełnomocnika Pawła Wojtunika, mecenasa Antoniego Kani-Sieniawskiego, o wyłączenie z przesłuchania jego klienta szefa komisji śledczej, Marcina Horały z Prawa i Sprawiedliwości. Adwokat powiedział, że jego klient uważa, iż przewodniczący komisji może być stronniczy. Powoływał się przy tym na wypowiedzi medialne posła Horały.

 


 

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik oświadczył, że jest gotów podzielić się swoją wiedzą z sejmową komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT. Paweł Wojtunik zeznaje przed komisją jako świadek.

Zdaniem byłego szefa CBA, działanie komisji ma również aspekt polityczny. Dodał, że stawił się przed komisją nie jako polityk, ale jako były szef CBA i były dyrektor Centralnego Biura Śledczego. “Mam nadzieję, że przyszedłem również nie jako oficer, którego część mediów i część, może kilku polityków, próbuje zgnoić w tym kraju i poniżyć” – powiedział Paweł Wojtunik. “Przyszedłem do państwa jako były dyrektor Centralnego Biura Śledczego i były szef CBA, gotów pomóc państwu, gotów odpowiedzieć na każde pytanie, gotów wskazać i podzielić się z państwem całą wiedzą, jaką dysponuję na ten temat” – dodał świadek.

Paweł Wojtunik oświadczył, że w trakcie swojej służby w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i w Centralnym Biurze Śledczym on i jego współpracownicy byli prycypialni, apolityczni i starali się profesjonalnie reagować na każde naruszenie prawa.

Według szacunków ministerstwa finansów, luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych

 

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/dwCOMMENTS