HomeUSA

“Byłoby lepiej, gdyby mieli po 1200 dolarów.” Biden nie wyklucza kolejnych czeków stymulacyjnych

“Byłoby lepiej, gdyby mieli po 1200 dolarów.” Biden nie wyklucza kolejnych czeków stymulacyjnych

Joe Biden powiedział, że kolejny pakiet stymulacyjny w trakcie pandemii koronawirusa może wciąż uwzględniać czeki w wysokości 1200 dolarów dla amerykańskich rodzin. Jest to przedmiotem negocjacji ustawodawców na Kapitolu.

 

Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przywódca mniejszości tej partii w Senacie Chuck Schumer poparli ostatecznie ponadpartyjny pakiet stymulacyjny w wysokości 908 mld dolarów. Traktują to jako podstawę rozmów z przywódcą większości republikańskiej w wyższej Izbie Kongresu Mitchem McConnellem.

 

Na obecnym etapie projekt nie obejmuje 1200 dol. pomocy dla Amerykanów. Przewiduje m.in. wsparcie dla małych firm, pomoc dla władz stanowych i lokalnych, by utrzymać podstawowe usługi oraz sfinansować dystrybucję szczepionek.

 

„Myślę, że byłoby lepiej, gdyby mieli 1200 dolarów. (…) Może to nadal wchodzić w grę” – mówił prezydent elekt na konferencji prasowej. „Głównym celem tej idei zapewnienie, że ludzie nie będą eksmitowani z mieszkań, nie stracą domów, będa w stanie zachować ubezpieczenie na wypadek bezrobocia i wyżywić rodziny, podczas gdy przywracamy życie gospodarcze” – wyjaśniał.

 

Poparł plan jako „dobry początek” i obiecał naciskać na większą pomoc, gdy jego administracja przejmie władzę. Sygnalizował gotowość do kompromisu. „Jeśli nalegasz na wszystko, obie strony prawdopodobnie nic nie osiągną” – zauważył Biden.

 

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

COMMENTS