HomeUSA

Burmistrz Jersey City Steven Fulop zadeklarował chęć dialogu w sprawie Pomnika Katyńskiego

Burmistrz Jersey City Steven Fulop zadeklarował chęć dialogu w sprawie Pomnika Katyńskiego

Burmistrz Jersey City Steven Fulop zadeklarował chęć dialogu w sprawie Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Ma on zostać przeniesiony. W korespondencji udostępnionej Polskiemu Radiu Steven Fulop zapewnił, że niezależnie od ostatecznych decyzji, monument będzie stał w prestiżowym miejscu.
W korespondencji przesłanej działaczom polonijnym Steven Fulop napisał, że wokół sprawy pomnika “narosło wiele nieporozumień i że sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał”. Burmistrz zadeklarował „racjonalną” drogę rozwiązania problemu. „Jestem pewien, że rozumiecie, iż pomnik musi zostać usunięty na czas renowacji, niezależnie od opinii na temat jego docelowej lokalizacji” – napisał burmistrz. Dodał, że pod koniec prac budowlanych trzeba będzie podjąć decyzję, czy wraca on na swoje obecne miejsce – które nazwał jego oryginalną lokalizacją – czy stanie gdzie indziej.
„Deklaruję naszej społeczności zorganizowanie formalnego spotkania przed decyzją o przywróceniu pomnika na miejsce lub znalezienia nowej lokalizacji (…). Mogę jednak zadeklarować, że pomnik będzie stał w miejscu publicznym w godnej lokalizacji” – napisał Steven Fulop.
Rozmowy z burmistrzem Jersey City prowadzili między innymi dyrektor wykonawczy Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej Eric Lubaczewski, przewodniczący konferencji burmistrzów amerykańskich Douglas Palmer oraz przedstawiciele polskich władz. Korespondencja została udostępniona Polskiemu Radiu za zgoda burmistrza Fulopa
Kilka dni temu burmistrz Jersey City zapowiedział przeniesienie Pomnika Katyńskiego, stojącego od 27 lat na Exchange Place w centrum miasta. Przeciwko temu pomysłowi zaprotestowały polskie władze, w tym prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu, Instytut Pamięci Narodowej i amerykańska Polonia. Zaniepokojenie planami burmistrza Jersey City wyraził też ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych, Piotr Wilczek.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Doylestown, PA/Siekaj/kano

COMMENTS