HomeŚwiat

W Brukseli kolejna narada, której tematem jest kryzys imigracyjny

W Brukseli kolejna narada, której tematem jest kryzys imigracyjny

W Brukseli kolejna narada poświęcona między innymi kryzysowi migracyjnemu. Dziś spotykają się ministrowie spraw wewnętrznych 28 krajów.
Przyszłość strefy Schengen, konieczność wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych, oraz powołanie europejskiej straży granicznej – zostaną omówione podczas spotkania. Holandia, kierująca pracami Unii, ma do czerwca uzgodnić wspólne stanowisko krajów członkowskich w sprawie utworzenia korpusu granicznego. “Wzmocnienie ochrony naszych granic zewnętrznych jest priorytetem, prace w sprawie powołania unijnej straży postępują szybko” – mówiła wczoraj w Parlamencie Europejskim minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaert. Ale o ile nikt nie kwestionuje konieczności powołania unijnej straży granicznej, o tyle proponowane jej uprawnienia już wzbudzają wątpliwości. Komisja Europejska chce, by unijny korpus był wysyłany na granice kraju, który nie radzi sobie z presją migracyjną, nawet przy jego sprzeciwie.
Nie jest wykluczone, że podczas dzisiejszej narady, znowu powróci temat przyjmowania uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Uzgodniony we wrześniu plan przyjęcia 160.tysięcy uchodźców nie jest realizowany. Do tej pory do państw członkowskich przyjechało zaledwie kilkaset osób.

IAR/B.Płomecka/Bruksela/zr

COMMENTS