11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Boom demograficzny wśród… niedźwiedzi w Pirenejach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mniejsza obecność człowieka w Pirenejach w związku z pandemią Covid-19 spowodowała, że w tym masywie górskim doszło do wzrostu liczebności niedźwiedzi brunatnych. Licząca już blisko 70 zwierząt populacja jest największą, jaka zamieszkiwała Pireneje na przestrzeni ostatniego stulecia.

Z szacunków hiszpańskich władz wynika, że od czasu pojawienia się epidemii koronawirusa w Hiszpanii na terenie Pirenejów przyszło na świat 16 młodych z tego rzadkiego gatunku w tym regionie Europy.

 

Hiszpańscy biolodzy wskazali, że utrzymywane wciąż restrykcje sanitarne mogą doprowadzić do kontynuacji “boomu demograficznego” wśród niedźwiedzi brunatnych zamieszkujących pogranicze z Francją.

 

Odnotowali też, że w ciągu ostatniego roku udało się odnaleźć dwa okazy niedźwiedzi uznawane od ponad trzech lat za zaginione.

 

Wraz z pojawieniem się pandemii Covid-19 w wielu hiszpańskich ośrodkach naukowych rozpoczęto badania służące zmierzeniu wpływu mniejszej aktywności człowieka w dobie restrykcji sanitarnych na powiększanie populacji zwierząt.

 

Z kolei niektóre organizacje ochrony przyrody wskazywały, że po wprowadzeniu obostrzeń w przemieszczaniu się ludzi nastąpiła “inwazja” zwierząt na tereny, które masowo zamieszkuje człowiek.

 

Marcin Zatyka (PAP)

 

zat/ kib/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520