14.8 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

Blisko 500 tys. osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W tej chwili praktycznie dochodzimy do liczby 500 tys. osób, które przekroczyły naszą granicę od momentu, kiedy dokonał się ten akt terroru na naszych sąsiadów, na Ukrainę – powiedział w środę wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Grodecki podkreślił w środę na briefingu prasowym przy przejściu granicznym w Medyce, że „w tej chwili praktycznie dochodzimy do liczby 500 tysięcy osób, które przekroczyły naszą granicę od momentu, kiedy ten akt terroru na naszych sąsiadów, na Ukrainę się dokonał”.

 

Zwrócił uwagę, że 27, 28 lutego i 1 marca Straż Graniczna odprawiła na przejściach granicznych po 100 tys. osób. „Te osoby z przejść granicznych dedykowanymi autobusami trafiają do pierwszych punktów recepcyjnych, gdzie otrzymują pierwszą konieczną pomoc medyczną, informacyjną, a także mogą skorzystać z przeznaczonych tam miejsc, gdzie odpoczywają po bardzo długiej podróży, którą przeszli, aby dostać się do granicy” – powiedział Grodecki.

 

Wiceminister podziękował też wszystkim zaangażowanym w ten proces. „Przede wszystkim Straży Granicznej, która pracuje na pierwszej linii 24 godziny na dobę i bardzo pomaga tym ludziom w sprawnym przejściu przez granicę. Naszym partnerom z Ukrainy, którzy też wykonali ogromną pracę, aby ułatwiać ludziom przepływ do naszego kraju, Straży Pożarnej, policji, służbom wojewody i wszystkim tym osobom, które są zaangażowane w ten proces, aby tym ludziom, którzy rzeczywiście w tym bardzo trudnym dla siebie okresie stracili dobytek i po prostu się najzwyczajniej w świecie boją i płyną do najbliższego kraju sąsiedzkiego, aby im w tym trudnym momencie pomóc. Bardzo za to serdecznie dziękujemy” – podkreślił Grodecki.

 

Uczestniczący w środowym briefingu na przejściu granicznym w Medyce wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podkreślał, w pomoc Ukrainie zaangażowała się nie tylko administracja rządowa i Straż Graniczna, ale także samorządy, organizacje pozarządowe oraz firmy prywatne.

 

„W tym miejscu i na pozostałych przejściach granicznych Polski z Ukrainą wykonujemy ogromną pracę. Mówię +my+, bo tak naprawdę nie ma żadnej różnicy, czy to jest administracja rządowa, Straż Granicza, to czy inne ministerstwo – bo zaangażowały się w to (pomoc Ukrainie – PAP) w ogromnym w stopniu samorządy, organizacje pozarządowe, firmy prywatne” – mówił Jabłoński.

 

„To, że dziś jesteśmy tu w takich warunkach, że mamy względny spokój, to zasługa bardzo ciężkiej pracy, 24 godziny na dobę, strażników granicznych, i polskich, i ukraińskich” – dodał.

 

Wskazał, że w ciągu ostatnich dni przejście graniczne w Medyce było jednym z najbardziej obleganych. „Dzisiaj sytuacja się już to trochę poprawiła” – ocenił.

 

Wiceminister zapewnił, że każdy, kto będzie uciekał przed wojną, będzie w Polsce przyjęty. „Jesteśmy solidarni jako naród, jako społeczeństwo, co w ostatnich dniach zostało doskonale uwidocznione” – mówił.

 

Podkreślił, że w zakresie wysyłki darów i żywności polskie władze ściśle współpracują z gubernatorem okręgu lwowskiego.

 

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson przekazała, że Komisja Europejska pracuje, by wesprzeć finansowo uchodźców i kraje członkowskie, do których trafiła ich największa liczba. Zapowiedziała spotkanie ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych UE w tej sprawie.

 

„Ze strony Komisji Europejskiej pracujemy, by wesprzeć te wysiłki finansowo. Wesprzeć finansowo uchodźców i kraje członkowskie, do których trafiła ich największa liczba, by we właściwy sposób powitać osoby, które musiały uciekać przed wojną. Zorganizujemy spotkanie ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Unii Europejskiej, to będzie również główny temat” – zadeklarowała.

 

Wyraziła jednocześnie wdzięczność i uznanie za pomoc, jaką niosą Polska i Polacy wszystkim, którzy uciekają przed wojną.

 

„W czasie, kiedy stajemy się świadkami bezprecedensowej agresji i najazdu wojskowego na niezawisłe państwo ościenne, kiedy bomby spadają na cywili, chciałabym powiedzieć jedną rzecz: dziękuję Polsko” – podkreśliła Johansson.

 

„Jestem pod wrażeniem tego, w jaki sposób Polska staje na wysokości zadania, zapraszając wszystkich i dając im możliwość bezpośredniego przejazdu. Wszystkie kraje okazują solidarność Ukrainie, ale nikt nie bierze w tym większego udziału niż Polska” – zwróciła uwagę.

 

Wskazała, że pół miliona osób przekroczyło granicę i zostało przyjętych.

 

„Chciałabym podziękować władzom lokalnym i centralnym, samorządom, społecznościom i wszystkim obywatelom i obywatelkom Polski, którzy pokazują solidarność, otwierają swoje domy, angażują się w wolontariat i wsparcie różnego rodzaju osobom w potrzebie” – dodała.

 

W podobnym tonie o pomocy, jaka do uchodźców płynie z polskiej strony, wypowiedział się unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej Janez Lenarcic.

 

„Wiele osób przyjeżdża tu do Polski. Setki tysięcy Ukraińców, Ukrainek i innych osób wyjeżdżających z Ukrainy, które szukają bezpieczeństwa na terenie Unii Europejskiej – 2/3 trafiło do Polski. Dlatego chciałbym docenić działania polskich władz, organizacji humanitarnych, wolontariuszy oraz wszystkich Polaków i Polek, którzy starają się pomóc” – zaznaczył unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej.

 

Przypomniał, że środa jest siódmym dniem „brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę”. „Z każdym mijającym dniem ginie na Ukrainie więcej osób, cierpi więcej osób, niszczona jest infrastruktura cywilna” – mówił.

 

„Przyjechaliśmy do Medyki, żeby okazać solidarność Unii Europejskiej z Ukrainą, ale nie tylko Ukrainą, bo również z jej krajami ościennymi takimi jak Polska, które przyjmują uchodźców tej okrutnej wojny” – powiedział Lenarcic podczas konferencji w Medyce.

 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że niezmiernie istotnym jest, by każda osoba uchodząca przed tą wojną uzyskała ochronę międzynarodową bez dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek cechę, kolor skóry, obywatelstwo czy inne czynniki. „Wszyscy jesteśmy ludźmi i tak powinniśmy siebie nawzajem traktować” – podkreślił.

 

Ocenił, że solidarność z Ukrainą jest bezprecedensowa i przybiera namacalne formy. „Kiedy Ukraina poprosiła o wsparcie w ramach mechanizmów ochrony UE to 26 krajów członkowskich już odpowiedziało na to wezwanie dostarczając do Ukrainy sprzęt medyczny, środki medyczne, żywność, schronienia itd. Jest to niepowtarzalne działanie, a jednocześnie zwiększamy zakres pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz pomocy dla krajów, do których trafiają w dużej liczbie uchodźcy” – podał.

 

„Chciałbym jeszcze wspomnieć o naszej trwającej nadziei, że ta absolutnie bezpodstawna agresja na Ukrainę zakończy się już teraz. W tym kierunku pracujemy, o to walczymy, ale do tego czasu pozostajemy solidarni ze wszystkimi osobami na Ukrainie i ze wszystkimi krajami członkowskimi, które starają się im pomóc” – dodał.

 

Po zakończonym briefingu przedstawiciele KE i polskiego rządu wraz z dziennikarzami udali się w głąb przejścia granicznego, w kierunku Ukrainy, by osobiście zapoznać się bieżącą sytuacją związaną z napływem uchodźców, z organizacją przejścia w czasie kryzysowym i odprawą graniczną.(PAP)

 

Autorzy: Agnieszka Pipała, Luiza Łuniewska, Edyta Roś, Sonia Otfinowska, Olga Łozińska, Bartłomiej Figaj,

 

api/ lui/ ero/ oloz/ sno/ bf/ jann/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520