HomeŚląskie

Bielsko-Biała: 12-latka urodziła dziecko. Wiadomo już, kto został opiekunem prawnym

Bielsko-Biała: 12-latka urodziła dziecko. Wiadomo już, kto został opiekunem prawnym

Wiadomo już, kto będzie rodziną zastępczą i opiekunem prawnym dla dziecka urodzonego w ubiegłym roku przez 12-latkę z Bielska-Białej. Wydział Rodzinny i Nieletnich bielskiego Sądu Rejonowego przyznał takie prawo biologicznej babci narodzonego dziecka. Wyrok jest prawomocny.

 

– Takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla tej rodziny – stwierdził w rozmowie z DZ sędzia Jarosław Sablik, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wyjaśnił, że 12-latka, jako osoba niepełnoletnia, nie mogła sprawować opieki nad swoim dzieckiem. Sąd musiał podjąć decyzję, kto będzie sprawował opiekę nad dzieckiem. Mogło dojść do sytuacji, że zostałaby ustanowiona zupełnie inna rodzina zastępcza i opiekun prawny. Podjęcie decyzji nie było proste. Jednak na podstawie przeprowadzonego postępowania sąd uznał, że dotychczasowa rodzina nie budzi zastrzeżeń i matka 12-latki powinna zostać opiekunem prawnym dziecka. – To najlepsze rozwiązanie dla wszystkich stron, bo dziecko będzie miało kontakt i z matką, i z babcią – wyjaśnił sędzia Sablik.

 

Do porodu w bielskim szpitalu doszło pod koniec lipca ubiegłego roku. Dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie. Urodził się zdrowy chłopczyk. Matką była 12-letnia dziewczynka. Sprawa zszokowała opinię publiczną. O całej sytuacji organa ścigania powiadomił szpital, bo w Polsce obcowanie płciowe z osobą małoletnią poniżej 15. roku życia jest ścigane z urzędu. Każdy, kto wie o takim przypadku, jest zobowiązany do złożenia zawiadomienia odpowiednim organom, gdyż za niezgłoszenie takiego czynu, według art. 240 par. 1 kodeksu karnego, grozi kara do trzech lat więzienia. We wrześniu ub. roku 12-latka została przesłuchana w tzw. niebieskim pokoju znajdującym się w bielskiej Komendzie Miejskiej Policji. Podczas przesłuchania wskazała ojca dziecka.

 

– Jest nim osoba nieletnia – poinformował wówczas DZ prokurator okręgowy Mariusz Lampart. Dodał, że w związku z tym, iż sprawcą o czyn karalny z art. 200 par. 1 Kodeksu Karnego (seksualne wykorzystanie małoletniego – red.) jest osoba nieletnia prokuratura przekaże sprawę Wydziałowi Rodzinnemu Sadu Rejonowego w Bielsku-Białej. Prokuratura nie ujawniła, w jakim wieku jest ojciec dziecka, ale nieoficjalnie wiadomo, że ma mniej niż 15 lat.

 

JAK aipCOMMENTS