Związki zawodowe działające w Jeronimo Martins Polska porozumiały się ws. referendum strajkowego. Teraz pracownicy wypowiedzą się, czy chcą wziąć udział w strajku. Żeby referendum było ważne musi w nim wziąć udział ok. 33 tys. pracowników Biedronki. Referendum w Biedronce rozpoczęło się 15 stycznia i potrwa do 30 kwietnia.
„Związki zawodowe w Biedronce w końcu się dogadały. Po latach atomizacji i nieporozumień, wreszcie została podpisana umowa o współpracy” – podaje portal Strajk.eu. „Tym razem nie chodzi o podwyżki, które w latach 2017-18 z uwagi na trudności w znalezieniu chętnych do pracy były przyznawane pracownikom Biedronki kilka razy. Tym razem celem jest poprawa warunków pracy: zapewnienie lepszej ochrony placówkom i ich pracownikom, poprawę zasad magazynowania, instalację sprawnej klimatyzacji we wszystkich sklepach, wprowadzenie jasnego regulaminu wynagradzania, przesunięcie godzin zamknięcia sklepów w dni poprzedzające dni bez handlu do godz. 21.00 oraz podpisanie porozumienia ws. funkcjonowania związków.
Pracownicy są zdeterminowani, bo mają dość uciążliwej wielozadaniowości. Istotnym postulatem jest utworzenie stanowiska magazyniera. Obecnie takie obowiązki są cedowane na kasjerów, co przyczynia się do ich zmęczenia, kontuzji i poczucie przeciążenia. Niedopełnione bywają również procedury bezpieczeństwa, gdyż nierozładowany towar zagradza często wyjścia ewakuacyjne. Pracownicy po prostu nie mają czasu się zająć takimi sprawami” – wyjaśniają redaktorzy portalu Strajk.eu. Aby legalnie zorganizować strajk, w referendum musi wziąć udział co najmniej 50 proc. uprawnionych. Związki zawodowe (NSZZ „Solidarność”, Solidarność ’80 oraz Sierpień ’80) przedstawiły siedem postulatów i liczą na ich poparcie – podaje portal „Dla Handlu”.
Jakie żądania mają związkowcy Biedronki?
1. Poprawa warunków pracy poprzez ograniczenie wielozadaniowości na stanowiskach pracy (m.in. zapewnienie stałej ochrony w placówkach handlowych w godzinach wieczornych również w dni poprzedzające niedziele, święta i inne dni objęte ograniczeniem handlu, ograniczenie wysokich temperatur w pomieszczeniach pracy oraz zmianę zasad magazynowania). 2. Wprowadzenie regulaminu wynagradzania uwzględniającego transparentne kryteria premiowania. 3. Ustalenie zasad rozliczania delegacji. – Jak podkreślono w czasie rokowań, pracownicy spółki nie otrzymują należności z tytułu odbytej podróży służbowej w terminie. Postuluje się wprowadzenie zasad rozliczania delegacji ustalających termin wypłaty przez pracodawcę poniesionych przez pracownika kosztów z tytułu podróży służbowej – podaje portal „Dla Handlu”. 4. Wprowadzenie regulaminu pracy uwzględniającego przedstawione przez związki zawodowe stanowisko. 5. Ograniczenie godzin otwarcia sklepów w dni poprzedzające dni wolne od handlu zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni tj. w piątki i soboty do godz. 21.00 6. Zaniechanie ograniczenia działalności związków zawodowych. 7. Wyrównanie wynagrodzeń pracowników bez względu na lokalizację placówki handlowej . Poprosiliśmy Jeronimo Martins Polska o komentarz, gdy tylko go otrzymamy, opublikujemy.
(tik) aip