Axios.com: Biały Dom wzywał Izrael do zakończenia sporu z Polską

Axios.com: Biały Dom wzywał Izrael do zakończenia sporu z Polską

Amerykański portal axios.com pisze, że administracja prezydenta Donalda Trumpa wielokrotnie wzywała Izrael do zakończenia sporu z Polską o nowelizację ustawy o IPN. Według autora artykułu, Baraka Ravida z Israel’s Channel News, który powołuje się na informacje izraelskich urzędników, władze w Waszyngtonie wysyłały różnymi kanałami wiadomości do rządu Izraela i przywódców opozycji, apelując, by złagodzili retorykę w tej sprawie wobec Polski. Biały Dom i Departament Stanu miały kontaktować się z ambasadorem Izraela w Waszyngtonie Ronem Dermerem i innymi dyplomatami z tamtejszej ambadady, podkreślając znaczenie stosunków z Polską. Według Axios.com, podobne wiadomości wysłano z Waszyngtonu to premiera i ministra spraw zagranicznych Izraela.

“Amerykanom nie podoba się ta ustawa i poprosili rząd Polski o jej poprawienie. Jednak jednocześnie Amerykanie mają świadomość, że Polska jest waznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonym, zwłaszcza w ramach NATO, jest także sojusznikiem Izraela. Dlatego widzą potrzebę rozwiązania tego kryzysu w sposób ostrożny, tak, by nie zaszkodzić naszemu sojuszowi” – pisze autor artykułu, powołując się na słowa wysokiego rangą urzędnika izraelskiego MSZ.

Portal dodaje, że wiceprezydent Mike Pence poruszył tę sprawę podczas spotkania z przywódcą izraelskiej opozycji Jichakiem Herozgiem 5 marca w Waszyngtonie. Autor artykułu, powołując się na informację urzędnika z izraelskiego MSZ, pisze, że Mike Pence zwrócił sie do Jichaka Herozga, by złagodził swoje krytyczne wypowiedzi pod adresem polskiego rządu i dążył do zakończenia kryzysu. Izraelski polityk miał powiedzieć, że projekt ustawy o IPN i retoryka polskiego rządu są “obraźliwe i nie do zaakceptowania”. Doniesień portalu axios.com nie komentuje ani Jichak Herzog, ani biuro wiceprezydenta USA.

Według axios.com, amerykański Departament Stanu zwrócił się do ambasad Izraela i Polski, by sponsorowały tegoroczną uroczystość z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie.
Nowelizacja ustawy o IPN, rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny w ramach kontroli następczej, przewiduje karę do 3 lat więzienia za “publiczne i wbrew faktom” przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.

axios.com/IAR/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0