HomeŚwiat

Austria: Rząd S. Kurza zaprzysiężony

Austria: Rząd S. Kurza zaprzysiężony

Austria ma nowy rząd. Koalicje rządową utworzą zwycięzca październikowych wyborów – Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) i konserwatywna, prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPÖ).

Nowy austriacki rząd został zaprzysiężony przez prezydenta Austrii Alexandra van der Bellena podczas oficjalnej uroczystości w wiedeńskim Hofburgu. Na czele nowego gabinetu stanie przewodniczący ludowców, 31-letni Sebastian Kurz, który tym samym zostanie najmłodszym szefem rządu w Europie. Do rządu wejść ma w sumie dziewięciu przedstawicieli jego partii, jak również siedmiu koalicyjnych konserwatystów. Ich przewodniczący Heinz Christian Strache będzie pełnić funkcję wicekanclerza oraz odpowiadać za sport i administrację. Ogółem w składzie nowego austriackiego rządu będzie 6 kobiet i 10 mężczyzn.

Zaprzysiężeniu nowego rządu towarzyszą liczne demonstracje, głównie w centralnych miejscach Wiednia. Miejscowa policja mówi w sumie o ponad sześciu tysiącach demonstrantów. Z kolei organizatorzy mówią nawet o dziesięciu tysiącach osób sprzeciwiających się programowi nowego rządu nad Dunajem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Czartoryski/Wiedeń/jj

COMMENTS