Arabia Saudyjska : Prokurator chce kary śmierci ws. Chaszodżdżiego

Arabia Saudyjska : Prokurator chce kary śmierci ws. Chaszodżdżiego

Prokurator w Arabii Saudyjskiej chce kary śmierci dla części oskarżonych o zabicie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Równocześnie szef saudyjskiej dyplomacji powtórzył, że wpływowy następca tronu książę Muhammad bin Salman nie ma ze sprawą nic wspólnego.

Po tym jak władze Arabii Saudyjskiej przyznały, że pracujący dla “Washington Post” dziennikarz został zamordowany w saudyjskim konsulacie w Stambule, aresztowano ponad 20 osób, które według Rijadu miały mieć związek z zabójstwem. 11 osób zostało oskarżonych, a dla pięciu z nich prokurator żąda kary śmierci. “Sprawa trafiła do sądu, a rola zatrzymanych osób jest wyjaśniana. Prokurator zażądał kary śmierci dla pięciu osób, które są oskarżone o zlecenie i dokonanie zbrodni” – poinformował zastępca prokuratora publicznego Arabii Saudyjskiej Szalan al-Szalan.
W odpowiedzi turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył, że takie decyzje prokuratury są niewystarczające. “To nas nie zadowala. Oni mówią, że dziennikarz zginął, bo nie chciał wrócić do kraju, ale my wiemy, że to morderstwo zostało zaplanowane” – mówił Cavusoglu.
Arabia Saudyjska początkowo twierdziła, że nieprzychylny rodzinie królewskiej dziennikarz bezpiecznie opuścił konsulat w Stambule. Potem jednak Saudowie przyznali, że został zamordowany w placówce i że było to zaplanowane. Śledczy w Rijadzie twierdzą jednak, że nie wiedzą, gdzie jest ciało dziennikarza. Szef saudyjskiej dyplomacji powtórzył dzisiaj, że wpływowy następca tronu Arabii Saudyjskiej książę Muhammad bin Salman nie ma nic wspólnego z morderstwem.
2 października dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi przyjechał do saudyjskiego konsulatu, by odebrać zaświadczenie o wcześniejszym rozwodzie. Kiedy po kilku godzinach ślad po nim zaginął, jego narzeczona zaalarmowała najbliższych. Ciała dziennikarza do dzisiaj nie odnaleziono.
Turcja, która najgłośniej domaga się ukarania sprawców, twierdzi, że ma nagrania z konsulatu, które potwierdzają, że mężczyzna został uduszony, a jego ciało zostało poćwiartowane. Turcja miała przekazać nagrania Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemcom.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/RTR/BBC/NTV/Al-Arabiya/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0