13.2 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Amazon – „wyrobisz” normę, albo szukaj sobie innego zajęcia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W piątek w Teatrze Ósmego Dnia odbyło się spotkanie otwarte, w którym wzięli udział pracownicy Amazona z Niemiec i podpoznańskich Sadów.

Pracownicy Amazona z Polski, Niemiec i Francji postanowili współpracować. Zorganizowali międzynarodowe spotkanie, na którym zamierzają podzielić się doświadczeniami i podjąć wspólne kroki w walce o swoje prawa.

– Amazon się rozrasta. Od 1999 roku firma otworzyła osiem centrów dystrybucyjnych w Niemczech, cztery we Francji, jeden we Włoszech, trzy w Polsce i kolejne w Czechach – wylicza Agnieszka Mrozek ze Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Amazonie. – W tym samym czasie wzrastają w siłę protesty pracowników. Jak podkreślają związkowcy, w niemieckich i francuskich oddziałach firmy doszło do ponad 20 strajków. Konflikt pracowników z pracodawcą narasta również w Polsce. – W podpoznańskich Sadach centrum działa od roku, ale związek zawodowy już zdążył wejść w spór zbiorowy z pracodawcą – zauważa Agnieszka Mrozek. – Uznaliśmy, że powinniśmy nawiązać kontakt z kolegami związkowcami z Niemiec. Są oni bardziej doświadczeni, bo strajkują już od 2013 roku. Międzynarodowa współpraca może nas wszystkich wzmocnić.
Pracownikom Amazona nie podoba się polityka firmy – zbyt niskie płace, brak gwarancji zatrudnienia, niejasne reguły rozliczeń, wypłacanie niepełnych wynagrodzeń oraz nieterminowość w ich wypłacaniu. – Zatrudnienie w Amazonie to męcząca fizyczna praca. Niektórzy stoją lub chodzą nawet po 10 godzin. Nasza praca jest kontrolowana przez skanery i monitory. Pensje są zbyt niskie w porównaniu z wysiłkiem, jaki wkładamy – mówi Agnieszka Mrozek. – Nasz związek zawodowy przedstawił pięć żądań. Była już faza negocjacji. Teraz przechodzimy w fazę mediacji. Wygląda na to, że konflikt się zaostrzy. Wtedy przejdziemy do kolejnej fazy.

Podobne doświadczenia mają pracownicy Amazona z sąsiednich Niemiec. Jak tłumaczą, wszystko było dobrze dopóki firma nie zaczęła się rozrastać, czyli do 2006 r. Od tego czasu nie mieli żadnej podwyżki. – Do tego dochodziła silna presja psychiczna. Pracowników straszono, że jeśli nie wyrobią norm, stracą zatrudnienia – wspomina Christian, który pracuje w oddziale Amazona w Bad Hersfeld. – Nasza sytuacja poprawiła się dopiero teraz, kiedy zaczęliśmy strajkować.
W sobotę polscy i niemieccy związkowcy wyjdą na ulicę. Od godziny 11, na placu Wolności będą rozdawać ulotki, informujące poznaniaków o pro- problemach pracowników Amazona. Przez cały weekend będą odbywać się też rozmowy wewnętrzne.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520