HomeChicago

All Souls’ Day Polish Jazz Festival czyli Zaduszki Jazzowe w Chicago

All Souls’ Day Polish Jazz Festival czyli Zaduszki Jazzowe w Chicago

Muzyka jazzowa jest obecna w Polsce od ponad półwiecza. Ten gatunek muzyki rozwija się w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Poznań i wielu innych. Nie jest zatem niespodzianką, że Chicago, z jego ogromną Polonią, nawiązuje do imprez Jazzowych w ,,starym” kraju – ma to miejsce m.in. w trakcie corocznego All Souls’ Day Polish Jazz Festival, który odbywa się w Chopin Theatre.

All Souls’ jest zainspirowany krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi, stąd jego nastrój i brzmienia są nieporównywalne z innymi imprezami jazzowymi, jakie odbywają się w Chicago. Publiczność tłoczy się w Chopin Theatre, spotyka się w foyer i na korytarzach, raczy się w trakcie wieczoru polskimi specjałami i delektuje jazzem zanurzonym w polskiej kulturze.
Przed nami kolejna magiczna noc w Chopin Theatre – poniedziałek, 6 listopada – uczta dla fanów jazzu …i nie tylko.

W tym roku, z okazji 19 już Zaduszek Jazzowych w Chicago wystąpi kilka prezentujących odmienne style jazzu formacji muzycznych, a wśród nich znamienici goście z Polski i plejada miejscowych muzyków….

Krzesimir Dębski – Adam Czerewiński Band featuring Bob Lizik & Vijay Tellis-Nayak
Adam Palma – najlepszy polski gitarzysta akustyczny
Agnieszka Iwańska & Antykwariat Jazz Band
Tad “TeeMac” Janik & Pamela Fernandez + Ambient Funk
Sergiusz Zgrzębski & NeoTrio
Justyna Biała Band
Jacek Mroczka & Lemon Blues
Włodzimierz Zuterek
…..i inni

Od 19 już lat atmosferę tego najstarszego w Europie, a może nawet na świecie, festiwalu możemy przeżywać z daleka od ojczyzny, w Chicago. Zaczynając od skromnego jam-session kwartetu Marcina Januszkiewicza w 1999 roku doszliśmy do obecnego full size (może nawet oversize) festiwalu jazzowego, gdzie na dwóch scenach teatru przewija się ponad pięćdziesięciu muzyków w kilkunastu grupach i formacjach, grających jazz od stylu nowoorleańskiego do najbardziej wysublimowanej awangardy.

Ileż magicznych postaci przewinęło sie dotychczas na deskach Teatru Chopina: Olejniczak, Śmietana, Muniak, Styła, Laboratorium ze Stryszowskim, Ścierańskim i Grzywaczem, Eddie Henderson, Jerry Goodman, Grażyna Auguścik, Zbigniew Namysłowski, Billy Neal czy wreszcie młode pokolenie: Kaczmarczyk i Sarnecki, którzy w tej chwili podbijają światowe sceny i światową publiczność.
Znamienity przekrój jazzu z Polski, wymieszany jak w kipiącym tyglu z nie mniej interesującą grupą miejscowych muzyków polonijnych: Pabian, Januszkiewicz, Iwańska, Wander, Baran, grających w międzynarodowych składach z muzykami od Brazylii do… Chorwacji.
Znany krytyk muzyczny Howard Reich z Chicago Tribune parokrotnie odwiedzał festiwal i dawał wyraz uznania dla tej imprezy na łamach swojej gazety, recenzując i rekomendując Zaduszki wśród środowisk amerykańskich melomanów.
Rangę imprezy podnosi fakt objęcia jej honorowym patronatem przez Konsulat Generalny RP w Chicago. („Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw

W sumie ponad 50-ciu muzyków w Chopin Theatre, na dwóch scenach równocześnie, poniedziałek, 6 listopada, od 7:00 p.m. do wczesnego rana!

Bilety na stronie www.zaduszkijazzowe.com (via Paypal, tańsze w przedsprzedaży) lub na godzinę przed imprezą w kasie teatru.
Darmowy parking przy kościele Świętej Trójcy.

ZAPRASZAMY…..!

A tak było rok temu!!!

Jazzowa uczta w Chopin Theatre

COMMENTS