20.7 C
Chicago
sobota, 13 kwietnia, 2024

Aborcja ze względów eugenicznych niekonstytucyjna? Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek grupy posłów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Poseł Prawa i Sprawiedliwość Bartłomiej Wróblewski mówi, że przepis umożliwiający przerywanie ciąży ze względów eugenicznych od wielu lat budzi kontrowersje. „Jest to swoiste zaniechanie konstytucyjne, że przez tyle lat ta sprawa nie została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego” – tłumaczy poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek grupy posłów o uznanie za niekonstytucyjną tak zwanej przesłanki eugenicznej, która umożliwia wykonanie legalnej aborcji, kiedy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Bartłomiej Wróblewski, który jest inicjatorem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, podkreśla, że artykuł ten łamie kilka przepisów ustawy zasadniczej. W jego ocenie, regulacja narusza artykuł 30. konstytucji dotyczący godności człowieka, artykuł 38. – prawo do życia, także zasadę równości z artykułu 32. konstytucji, ponieważ dyskryminuje dzieci chore w stosunku do dzieci zdrowych.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości mówi, że większość aborcji w Polsce jest dokonywana z powołaniem się na upośledzenie bądź chorobę dziecka. Dodaje również, że wniosek był również konsultowany z organizacjami opowiadającymi się za obroną życia dzieci nienarodzonych.

Pod wnioskiem o skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego podpisało się 107 parlamentarzystów z różnych ugrupowań.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/MR/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520