W sobotę na drodze pod Tatry, czyli popularnej Zakopiance, panuje duży ruch samochodowy. Późnym popołudniem zaczęły tworzyć się duże korki. Sznur samochodów stoi na odcinku Rabka – Nowy Targ.
O godzinie 18 przejazd 20-kilometrowym odcinkiem z Rabki do Nowego Targu zajmował kierowcom godzinę. Wielu turystów chcąc ominąć korek na Zakopiance wybrało drogi alternatywne przez Czarny Dunajec lub Jabłonkę, ale tam również tworzą się zatory.(PAP)
Autor: Szymon Bafia
Tatry/ Trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w sobotę wieczorem ratownicy TOPR dla obszaru Tatr. Zagrożenie lawinowe spotęgował silny wiatr osiągający na szczytach w porywach do 60 km/h. Odradzane są wszelkie wyjścia w wyższe partie gór.
„Bardzo silny wiatr połączony z opadami śniegu utworzył duże depozyty na twardej warstwie, które stwarzają dodatkowe zagrożenie z racji bardzo słabego połączenia. Szlaki są nieprzetarte, nie zalecamy wyjść w wyższe partie Tatr” – czytamy w komunikacie TOPR.
Lawinowa trójka oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Na Kasprowym Wierchu leży 70 cm śniegu. Temperatura na szczycie spadła do -10 st. C., ale silny wiatr potęguje odczucie zimna. Dodatkowo wiatr powoduje zamiecie i zawieje śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy, a miejscami na szlakach występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC – to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka.(PAP)
Autor: Szymon Bafia