16.3 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Premier rozmawiała z prezydentem i szefem MON o awansach generalskich

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Beata Szydło oczekuje, że instytucje opracowujące nowy system dowodzenia: MON i BBN będą to robiły „w duchu konsensusu i odpowiedzialności za rozwój naszej armii oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa”- napisano w komunikacie Kancelarii Premiera. Szefowa rządu uważa też, jak stwierdza komunikat- zmiany w armii muszą być dokonywane spokojnie i z rozmysłem.

Premier Beata Szydło rozmawiała w ostatnich dniach na temat reformy systemu dowodzenia w polskiej armii zarówno z prezydentem Andrzejem Dudą, jak i zażądała wyjaśnień od szefa MON Antoniego Macierewicza oraz Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego. Prezydent przedstawił swoje wątpliwości dotyczące opracowywanego nowego systemu dowodzenia, jak również wiążących się z tą sprawą awansów generalskich.
Tematem konsultacji była też sprawa generała Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN, wobec którego- jak napisano w komunikacie- zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie informacji niejawnych, Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie sprawdzające.
Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że generał miał wcześniej m.in. zastrzeżenia do kandydatów na generałów zgłoszonych przez szefa MON. .
Zdaniem Beaty Szydło- jak napisano- „postępowanie to nie powinno mieć wpływu na procedurę dotyczącą awansów generalskich, która leży w gestii Pana Prezydenta”.
Ponadto premier wyraziła oczekiwanie, że sprawa generała Kraszewskiego zostanie zakończona „bez zbędnej zwłoki”.

Przed dwoma dniami Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że 15 sierpnia- zgodnie z decyzją prezydenta- nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP. Prezydent uzasadnił ją brakiem „warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich”. Andrzej Duda powiązał to z trwającymi pracami i brakiem uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.
Dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że do 10 sierpnia Minister Obrony Narodowej przedstawił Prezydentowi RP 14 wniosków w sprawie awansów oficerów Sił Zbrojnych RP na pierwszy, a także kolejne stopnie generalskie.
W ubiegłym roku 15 sierpnia, czyli w uroczystość w święto Wojska Polskiego Andrzej Duda na stopnie generalskie mianował łącznie 8 osób: dwie na stopień generała broni i po trzy na stopień generała dywizji i na stopień generała brygady.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/IAR wczesn.premier.gov.pl/dyd /łp

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520