HomePOLSKAMazowieckie

77. rocznica Bitwy nad Bzurą

77. rocznica Bitwy nad Bzurą

Rekonstrukcja epizodu największej bitwy w kampanii wrześniowej 1939 roku, pokazy historycznego sprzętu wojskowego, uroczystości patriotyczne na cmentarzu wojennym i głównym placu miasta.

Tak dziś wyglądają obchody 77 rocznicy Bitwy nad Bzurą i obrony Sochaczewa. Bitwa nad Bzurą to największa i najbardziej krwawa bitwa kampanii wrześniowej 1939 roku, którą stoczyły dwie polskie armie Pomorze i Poznań w dniach od 9- 22 września. Wzięło w niej udział ponad 150 tys polskich żołnierzy. Zginęło w niej od 15 do nawet 20 tys żołnierzy. Uroczystościom towarzyszy nadanie sztandaru i imienia majora Feliksa Kozubowskiego 38. Sochaczewskiemu Dywizjonowi Zabezpieczenia Obrony Powietrznej.
Przez cały dzień w centrum miasta można oglądać obozowisko żołnierzy z czasów II wojny światowej, historyczny sprzęt, umundurowanie, uzbrojenie takie jak polska tankietka TKS, czy niemiecki czołg Panzer 1. Obchody zakończy o 19.00 rekonstrukcja obrony Sochaczewa, epizodu Bitwy nad Bzurą, z udziałem 150 rekonstruktorów.

IAR/Anna Wrzesień/łp

COMMENTS