36. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek. Uroczystości w Katowicach

36. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek. Uroczystości w Katowicach

W sobotę w Katowicach zostanie uczczona 36. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek, podczas której ZOMO-wcy zabili dziewięciu strajkujących górników. 

Główne uroczystości upamiętniające 36. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek rozpoczną dziś o godz. 14. mszą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brynowie.

Wcześniej – już o godz. 11. – wystartuje piąta edycja Biegu Dziewięciu Górników. W biegu, upamiętniającym zamordowanych w czasie pacyfikacji kopalni Wujek górników, tradycyjnie wezmą udział uczniowie wraz z opiekunami z katowickich i śląskich szkół (w tym roku będzie ich około 500). Młodzież z jednej ze szkół wystąpi w koszulkach z wizerunkiem jednego z zabitych górników. Wszyscy biegacze spotkają się około godz. 11. u zbiegu ulicy Wincentego Pola i Mikołowskiej, skąd cała grupa, zamkniętą dla ruchu ulicą, pobiegnie pod Pomnik Krzyż przy kopalni.

Trzy godziny później, o godz. 14. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej 8, rozpocznie się msza w intencji zabitych górników. Weźmie w niej udział m.in. wicepremier Beata Szydło. Następnie około godziny 15.15 zebrani przejdą ze świątyni pod Pomnik Krzyż, gdzie o godz. 15.45 odbędzie się apel poległych oraz zaplanowano złożenie wieńców i kwiatów.

To scenariusz obchodów oficjalnych. Ale hołd ofiarom pacyfikacji Wujka będzie składany dziś przez cały dzień. O godz. 12. swoje uroczystości zapowiada Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80”. O tragedii, która rozegrała się przed 36. laty w katowickim Brynowie będzie też dziś przypominała publiczna telewizja. Na antenie TVP1 od godz. 8 do 19, będą prezentowane trzyminutowe filmy o dziewięciu górnikach. – Filmy wyprodukowaliśmy wspólnie z TVP3 Katowice. W roli narratora wystąpił Robert Talarczyk, aktor i reżyser spektaklu „Wujek ’81. Czarna ballada”, dyrektor Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego. Autorem scenariusza jest Sebastian Reńca, pracownik ŚCWiS. Reżyserem całości jest natomiast Wojciech Królikowski – zapowiadają przedstawiciele Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Na tym nie koniec wydarzeń związanych z obchodami 36. rocznicy tragicznej w skutkach pacyfikacji. Już wczoraj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zaprezentowano nowy znaczek pocztowy poświęcony górnikom z Wujka, wyemitowany przez Pocztę Polską z inicjatywy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Natomiast w najbliższy poniedziałek (18 grudnia) spektakl Teatru Śląskiego o Wujku – „Wujek ’81. Czarna ballada” obejrzy telewizyjna publiczność w całej Polsce. Premierę przedstawienia zaplanowano o godzinie 20.25 w ramach Teatru Telewizji w Jedynce. Tragiczna historia pacyfikacji kopalni Wujek została opowiedziana na nowo – w musicalowej formie, słowami nastoletniego chłopca i śląskiego rapera.

 

Justyna Przybytek (aip)

COMMENTS

WORDPRESS: 0