7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

356 milionerów na Opolszczyźnie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Bogaczy na Opolszczyźnie przybywa z każdym rokiem. Ich majątki rosną.

Tak wielu milionerów w naszym regionie nie było jeszcze nigdy. Dochód powyżej miliona złotych za 2015 rok zadeklarowało w zeznaniach podatkowych aż 356 mieszkańców województwa opolskiego. Najwięcej z nich – 130 – mieszka w Opolu i jego najbliższym sąsiedztwie. Po 35 milionerów mają Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie i Nysa. W Oleśnie mieszka 23 milionerów, a w Krapkowicach 17.

Dla porównania w 2011 roku w regionie mieszkało 270 osób z dochodami powyżej 1 miliona złotych rocznie, a w 2009 roku 150. Jeśli przyjrzeć się statystykom, widać, że status milionera nie jest czymś danym raz na zawsze. Rok 2009 był kryzysowy dla bogaczy. Liczba najzamożniejszych osób w naszym regionie zmalała wtedy w ciągu roku o prawie 100 osób.

Wśród milionerów dominują przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy rozliczają się 19-proc. podatkiem liniowym. Sporo jest także giełdowych graczy oraz rolników. Statystycznie jeden milioner przypada na 2811 mieszkańców regionu. To więcej, niż w województwie podkarpackim (jeden krezus na 3525 mieszkańców) ale dużo mniej niż w bogatym woj. pomorskim, gdzie jeden milioner przypada na 1600 mieszkańców. To właśnie na Pomorzu najłatwiej robi się wielkie pieniądze.

Przykładowo w Kartuzach, które są trzy razy mniejsze od Kędzierzyna-Koźla czy Nysy mieszka trzy razy więcej milionerów niż w wyżej wymienionych opolskich miasta. Tam wiele fortun pochodzi przede wszystkim z działalności w branży turystycznej. – W Polsce od wielu lat systematycznie przybywa zamożnych i bogatych Polaków, rosną także ich łączne dochody netto. Szacujemy, że w 2018 r. liczba zamożnych i bogatych podatników może zbliżyć się do 1,2 mln, a ich łączne dochody osiągną wartość ponad 200 mld zł – uważa Andrzej Marczak, z firmy doradczej KPMG, która zajmuje się m.in. analizą sytuacji materialnej najbogatszych Polaków. – Polakom wciąż jednak daleko do średniej europejskiej, zarówno ze względu na liczbę osób, które według światowych standardów można określić jako bogate, jak i średniego majątku przypadającego na mieszkańca.

Tomasz Kapica (aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520