23 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Google uczciło 182. rocznicę urodzin Mendelejewa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś 182. rocznica urodzin Dmitrija Mendelejewa. Z tej okazji Google dało dziś Doodle.

Dmitrij Mendelejew był rosyjskim chemikiem. W 1869 roku odkrył prawa okresowości pierwiastków chemicznych. Wszystkie znane wówczas pierwiastki zestawił w tabelę, szeregując je według mas atomowych i zauważył, że właściwości pierwiastków powtarzają się okresowo, a odstępstwa od tych prawidłowości można wyjaśnić istnieniem nieznanych jeszcze pierwiastków (były to skand, gal i german).

 

Tablicę tę nazwano później tablicą Mendelejewa i była ona pierwotną formą układu okresowego. – Jako chemik Mendelejew pracował w różnych działach tej dziedziny nauki, szczególnie w zakresie chemii roztworów. Wynalazł również pirokolodion, rodzaj prochu bezdymnego. Na jego pogrzebie studenci, chcąc uczcić swego ulubionego wykładowcę, nieśli transparent z układem okresowym pierwiastków chemicznych – donosi Wikipedia.

 

Portal crazynauka.pl przypomina, że Dmitrij Mendelejew urodził się jako ostatni z siedemnaściorga dzieci. Słynął z potężnej brody i strzechy włosów, które strzygł raz do roku, przed letnimi upałami.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520