11.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

24 lutego – kalendarium historyczne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

24 lutego 2017 – 55 dzień roku. Słońce w znaku Ryb wzeszło dziś o godzinie 6.34, zajdzie o 17.06.
Dzień będzie trwał 10 godzin i 32 minuty.

Imieniny obchodzą Bogusz, Jaśmina, Jan, Józefa, Julian, Lucjusz, Łucjusz, Maciej, Marek, Modest i Sergiusz.
a także : Bogurad, Borzygniew, Ermegarda, Flawian, Irmegarda, Montan i Wieledrog.

Kalendarium historyczne:

1463 – Urodził się Giovanni Pico della Mirandola, włoski filozof, pisarz, przedstawiciel odrodzenia. Znajomość kilkunastu języków pozwoliła mu rozwijać zainteresowanie filozofią islamu oraz filozofią i magią żydowską. Jego najbardziej znanym dziełem jest mowa „O godności człowieka”, uznana za manifest humanizmu. Mirandola jest autorem sentencji „każdy jest kowalem swojego losu” i pojęcia „homo faber” (dosłowne tłumaczenie z łac. „człowiek zręczny, majster”) -oznaczającego w antropologii człowieka twórcę, człowieka pracy. Zmarł 17 listopada 1494 roku.

1500 -Urodził się Karol V, król Hiszpanii, Cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego z dynastii Habsburgów. Bronił jedności chrześcijaństwa, dążąc do odrodzenia monarchii uniwersalnej, opartej na ideałach chrześcijańskich. O jego państwie mówiono, że „słońce nad nim nigdy nie zachodzi”. Zmarł 21 września 1558 roku.

1607 -Na zamku w Mantui odbyła się premiera baśni muzycznej Claudio Monteverdiego „Orfeusz”. Utwór spotkał się z uznaniem słuchaczy, jednak zniknął potem z repertuaru na ponad trzysta lat. Dopiero w XX wieku zaczął powracać na scenę w różnych adaptacjach. 410 rocznica

1663 -Urodził się Thomas Newcomen, angielski kowal i wynalazca, nazywany ojcem rewolucji przemysłowej.
Jego najsłynniejszy wynalazek, to atmosferyczny silnik parowy zwany też silnikiem parowym Newcomena. Został
uruchomiony po raz pierwszy w 1712 roku w kopalni węgla w Staffordshire. Newcomen zmarł 5 sierpnia 1729 roku.

1704 – Zmarł Marc-Antoine Charpentier, francuski kompozytor epoki baroku,
twórca oratoriów, między innymi – „In nativitatem Domini nostri Jesus Christi canticum”, „Judicium Salomonis”, kantat, mszy, psalmów i symfonii religijnych.W swojej twórczości łączył tradycje włoskie i francuskie, napisał pierwszą francuską sonatę „Sonate à huit”. Urodził się w 1643 roku.

1786 – Urodził się Wilhelm Grimm, niemiecki pisarz, filolog, zbieracz baśni i podań ludowych, członek Akademii Nauk w Berlinie, autor prac naukowych. Jako wydawca publikował legendy, mity i sagi niemieckie. Największy rozgłos przyniosło mu zebranie i opracowanie baśni ludowych, które wydał wraz z bratem Jacobem jako „Baśnie braci Grimm”. Zyskały one duży rozgłos zarówno w Niemczech, jak i innych krajach. W 1858 roku razem zaczęli publikację Słownika niemieckiego. Dzieło to, niedokończone przez nich, kontynuowały następne pokolenia niemieckich uczonych. Ostatni tom ukazał się w 1961 roku. Zmarł 16 grudnia 1859 roku.

1799 – Zmarł Georg Lichtenberg, niemiecki pisarz, satyryk, krytyk sztuki okresu oświecenia, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiej aforystyki, autor „Aforyzmów”.Urodził się 1 lipca 1742 roku.

1810 -Zmarł Henry Cavendish, angielski chemik i fizyk, który odkrył wodór i określił jego gęstość, oznaczył skład chemiczny wody i powietrza, obliczył masę Ziemi, prowadził prace z zakresu elektryczności. Większość jego prac została opublikowana
dopiero po śmierci autora. Urodził się 10 października 1731 roku.

1829 – Zmarł Jan Stefani, polski skrzypek, kompozytor i dyrygent. Skomponował operę „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, z librettem Wojciecha Bogusławskiego oraz siedem innych oper i ponad dwieście tańców polskich – głównie polonezów. Urodził się w 1746 roku.

1833 – Zainaugurował działalność Teatr Wielki w Warszawie.
Gmach, którego budowa ruszyła w 1825 roku zaprojektował Antonio Corazzi, wzorując się na teatrze San Carlo Nicoliniego w Neapolu. Na inauguracji sceny wystawiono operę „Cyrulik Sewilski” Gioacchino Rossiniego i balet „Zabawa tancerska” Karola Kurpińskiego. Odbudowany po II wojnie teatr wznowił działalność w 1965 roku.

1885 – Urodził się Juliusz Kaden-Bandrowski, pisarz i publicysta, krytyk, dziennikarz i dramatopisarz, żołnierz Legionów, adiutant Józefa Piłsudskiego. Napisał powieści – „Generał Barcz”, „Czarne skrzydła”, „Mateusz Bigda” oraz opowiadania: „W cieniu zapomnianej olszyny”, „Miasto mojej matki”, „Wyprawa wileńska”. Zginął w czasie Powstania Warszawskiego, 8 sierpnia 1944 roku.

1885 – Urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz – ”Witkacy”, pisarz malarz, fotografik, filozof, twórca teorii „czystej formy”.
Autor dramatów – „Szewcy”, „W małym dworku”, „Wariat i zakonnica”, powieści „Nienasycenie”, malarskich kompozycji fantastyczno-symbolicznych i portretów wykonywanych pastelami w ramach tzw. „Firmy portretowej S. I. Witkiewicz”.
Zmarł śmiercią samobójczą, 18 września 1939 roku.

1912 – Urodziła się Zofia Chądzyńska, pisarka, wybitna tłumaczka, popularyzatorka literatury iberoamerykańskiej, głównie Julio Cortazara i Jorge Luisa Borgesa. Poza literaturą hiszpańskojęzyczną, tłumaczyła także powieści angielskie i francuskie,
przygotowywała słuchowiska radiowe, pisała opowiadania oraz powieści dla młodzieży, m.in: „Życie za życie” czy „Przez ciebie Drabie”, „Chemia”, „Statki, które mijają się nocą”. Zmarła 23 września 2003 roku. 105 rocznica

1918 – w Estonii utworzono komitet, który proklamował niepodległość kraju – okupowanego wówczas
przez wojska niemieckie. Berlin nie uznał rządu w Tallinnie , dlatego formalnie rozpoczął on pracę dopiero po kapitulacji Niemiec na Zachodzie kończącej I wojnę światową. Rosja uznała niepodległość Estonii po wojnie estońsko-bolszewickiej –
2 lutego 1920 roku, w następnym roku Estonia została przyjęta do Ligi Narodów.

1920 – Nancy Astor jako pierwsza kobieta wygłosiła przemówienie w brytyjskim parlamencie.
Była Amerykanką, ale po rozwodzie powtórnie wyszła za mąż w Wielkiej Brytanii, za magnata prasowego Williama Waldorfa Astora. W 1919 roku została pierwszą kobietą, która zasiadła w Izbie Gmin brytyjskiego parlamentu. Przed 25 lat
otwarcie zabierała tam głos w sprawach społecznych, głównie dotyczących kobiet i rodziny, oraz polityki międzynarodowej.
Doprowadziła do uchwalenia ustawy, która podwyższała do 18 lat wiek osoby mogącej kupić alkohol . Nancy Astor słynęła z ciętego języka; do legendy przeszły jej spory z Winstonem Churchillem, miała mu powiedzieć: „Winston, gdybyś był moim mężem, to zatrułabym Twoją kawę” . Churchill miał odpowiedzieć: „Nancy, gdybyś była moją żoną, to bym ją wypił”. Urodziła się 19 maja 1879 roku, zmarła 2 maja 1964 roku.

1923 -Urodził się Tadeusz Gołębiowski, biotechnolog, piwowar, żołnierz Armii Krajowej. Był profesorem, wieloletnim dyrektorem Instytutu Przemysłu Fermentacyjnego. Pełnił funkcję redaktora naczelnego Zeszytów Historycznych „Na przedpolu Warszawy”. Napisał między innymi „Encyklopedię techniki” i podręcznik „Poradnik piwowara”. Zmarł 20 maja 2010 roku.

1928 – W Warszawie, na mocy sejmowej ustawy została utworzona Biblioteka Narodowa.
Placówka była organizowana od 1919 roku, ale otwarcie dla użytkowników nastąpiło dopiero w 1930 roku.
Jest to najważniejsza w Polsce biblioteka naukowa o profilu humanistycznym, główne archiwum piśmiennictwa narodowego, krajowy ośrodek informacji bibliograficznej o książce, placówka naukowa, a także ważny ośrodek metodyczny.
Biblioteka Narodowa gromadzi książki, periodyki, publikacje elektroniczne i audiowizualne wydawane w Polsce i zagraniczne polonika. Ma prawo do otrzymywania od wydwców, tak zwanego egzemplarza obowiązkowego.

1929 – Urodził się Zdzisław Beksiński, malarz, fotografik, rzeźbiarz, z wykształcenia architekt. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach – Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Historycznego w Sanoku, któremu w testamencie artysta zapisał swój dorobek artystyczny. Został zamordowany w Warszawie 21 lutego 2005 roku.

1931 – Parowiec SS „Niemen”, jako pierwszy polski statek handlowy przepłynął równik. Rejs rozpoczął w porcie
na portugalskiej Maderze, a zakończył w Ameryce Południowej – prawdopodobnie w panamskim Colon.
Wcześniej, spośród polskich jednostek równik przepłynął jedynie żaglowiec szkolny „Lwów”.

1932 – Urodził się Michel Legrand, francuski pianista, kompozytor teatralny i filmowy, dyrygent, piosenkarz i aranżer. Skomponował muzykę do ponad dwustu filmów, seriali i musicali, w tym: „Parasolki z Cherbourga”, „Panienki z Rochefort”, „Wichrowe wzgórza”, „Dingo”. Trzykrotnie uhonorowany Oscarem, za muzykę do filmów – „Yentl”, „Sprawa Thomasa Cowna” i „Lato roku 1942”. 85 rocznica

1936 – Urodził się Władysław Kowalski, aktor teatralny i filmowy, pedagog.
Do 1960 roku występował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, potem grał na deskach scen warszawskich: Ateneum i owszechnego. Od 2005 roku jest aktorem Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie. W latach 80. – pedagog PWST w stolicy. Wystąpił w blisko 80 filmach, takich jak: „Mistrz i Małgorzata”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Body/Ciało”, a także w serialu „Kolumbowie”.

1938 – W zakładach Du Ponta w Arlington w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano
pierwsze produkty z nylonu: były to szczoteczki do zębów z nylonowym włosiem.

1940 -Urodziła się Barbara Sadowska, poetka, związana z Orientacją Poetycką Hybrydy, w latach 80. działaczka opozycji.
Jest autorką zbiorów poezji: „Zerwane druty”, „Słodko być dzieckiem Boga”, „Wiersze ostatnie”. Matka Grzegorza Przemyka śmiertelnie pobitego przez milicję w stanie wojennym. Zmarła 1 października 1986 roku.

1941 – Zmarł Emil Zegadłowicz, poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz inicjator i współzałożyciel grupy literackiej „Czartak”, autor ballad – „Powsinogi beskidzkie”, powieści – „Zmory”, „Motory” oraz nieukończonego dramatu „Domek z kart”. Urodził się 20 lipca 1888 roku.

1942 – „Głos Ameryki” rozpoczął nadawanie audycji w języku polskim.
W latach zimnej wojny, wraz z BBC i RWE rozgłośnia należąca do rządu Stanów Zjednoczonych była uważana
przez władze komunistyczne w Warszawie za „rozgłośnię dywersyjną” , dlatego programy w języku polskim były zagłuszane.
”Głos Ameryki” emitował je z Waszyngtonu przez ponad 60 lat. Ostatnia audycja, prowadzona przez Wojciecha Żórniaka, została nadana 27 lutego 2004 roku. 75 rocznica

1944 – Urodził się David Jeffrey Wineland, amerykański fizyk, pracujący w Narodowym Instytucie Standardów
i Technologii w Kolorado. W pracy badawczej zajmuje się między innymi dokładnością pomiarów częstotliwości, w tym udoskonalaniem zegarów atomowych. W 2012 roku, wraz z Serge’em Haroche’em, został uhonorowany Nagrodą Nobla, w dziedzinie fizyki za „przełomowe metody eksperymentalne, pozwalające na pomiary układów kwantowych i manipulowanie nimi”.

1946 – Juan Perón po raz pierwszy wygrał wybory prezydenckie w Argentynie.
Wystartował w nich jako kandydat założonej przez siebie Partii Pracy, opierając się na związkach zawodowych,
którym później przyznał duże przywileje, wojsku i części klasy średniej. Jako prezydent znacjonalizował banki i koleje, zorganziował roboty publiczne, dzięki którym powstało wiele szkół i szpitali, niedziele ogłosił dniami wolnymi od pracy. W polityce łączył nacjonalizm z hasłami sprawiedliwości społecznej, ale w jego rządzie znaleźli miejsce i bogaci przemysłowcy, i socjaliści.
W 1951 roku, wspierany przez niezwykle popularną żonę, Evę Duarte-Perón, zwaną Evitą, Peron ponownie został wybrany
na prezydenta. Po puchu w 1955 roku uciekł samolotem najpierw do Wenezueli, potem wyjechał do Hiszpanii.
Do władzy powrócił w 1973 roku – ta kadencja Peróna charakteryzowała się jednak represjami wobec opozycji, utworzeniem organizacji paramilitarnych, walką prawicowych i lewicowych peronistów oraz rebelią lewicowych partyzantów.
Zmarł 1 lipca 1974 roku.

1947 – Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym zakończył się proces członków niemieckich okupacyjnych władz Warszawy
– Ludwiga Fischera, Josefa Meisingera, Maxa Daumego i Ludwiga Leista. Fischer, gubernator dystryktu warszawskiego, podejmował wszystkie decyzje o ulicznych rozstrzeliwaniach w Warszawie, z jego rozkazu powstało getto warszawskie i przeprowadzono akcję wyniszczenia stolicy po Powstaniu . Josef Meisinger stworzył warszawskie Gestapo i katownię w alei Szucha, Max Daume, jako dowódca batalionu żandarmerii, był odpowiedzialny za zbrodnię wawerską z grudnia 1939 roku. W odwecie za zamordowanie dwóch hitlerowskich podoficerów, skazano na śmierć 107 niewinnych osób.
Wyrok Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym ogłoszono 3 marca 1947 roku – trzej oskarżeni zostali skazani na karę śmierci, starosta grodzki Warszawy, Ludwig Leist na osiem lat pozbawienia wolności, ze względu na to, że uratował
polskich urzędników areszytowanych przez Gestapo.

1953 – Został stracony August Emil Fieldorf, pseudonim „Nil”, generał, legionista, komendant Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępca ostatniego komendanta AK generała Leopolda Okulickiego. Generał Fieldorf został aresztowany przez NKWD 7 marca 1945 roku i internowany na terenie ZSRR. W 1949 roku, po powrocie do kraju aresztowany przez UB, następnie skazany na karę śmierci. Zrehabilitowany pośmiertnie, 4 lipca 1958 roku. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Urodził się 20 marca 1895 roku.

1955 -Urodziła się Martyna Jakubowicz, piosenkarka, wokalistka bluesowa, gitarzystka, kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku. Jej najbardziej znane przeboje to: „Kołysz mnie”, „Kiedy będę starą kobietą”, „W domach z betonu nie ma wolnej miłości”.

1956 – W nocy z 24 na 25 lutego Nikita Chruszczow na zamkniętym posiedzeniu XX Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego wygłosił referat „O kulcie jednostki i jego następstwach”. Odpowiedzialnością na terror obarczył w nim swojego poprzednika, Józefa Stalina i szefa NKWD Ławrientija Berię.Po tym wystąpieniu, Chruszczow ogłosił amnestię dla milionów więźniów Gułagu i ograniczył system łagrów – od tamtej pory trafiali do nich niemal wyłącznie więźniowie kryminalni. Rok wygłoszenia referatu jest uważany za początek tzw. odwilży w ZSRR – destalinizacji.

1961 – Otwarto Port lotniczy Paryż-Orly. Położone 13 kilometrów na południe od centrum Paryża lotnisko obsługuje głównie połączenia w Europie, w Afryce, na Bliskim Wschodzie i na Karaibach. Jest jednym z dwóch, obok lotniska Charlesa de Gaulle’a dużych portów lotniczych w stolicy Francji.

1969 – Do Gdyni powrócił ze swego ostatniego rejsu transatlantyk MS Batory, noszący przydomek „Lucky Ship”.
W swojej morskiej karierze odbył 222 rejsy liniowe, przewożąc ponad 270 tysięcy pasażerów, jako transportowiec
w 59 wojennych podróżach około 120 tysięcy osób, odbył też 75 rejsów wycieczkowych przewożąc około 30 tysięcy pasażerów.
W 1971 roku, wbrew protestom MS Batory został sprzedany na złom stoczni w Hongkongu.

1981 – W Londynie ogłoszono zaręczyny księcia Karola i Lady Diany Spencer .Ślub miał miejsce kilka miesięcy później i stał się międzynarodowym wydarzeniem. Para doczekała się dwóch synów: Wilhelma, księcia Cambridge oraz Henryka, księcia Walii.
W pierwszej połowie lat 90. brytyjska prasa ujawniła kulisy małżeństwa księstwa Walii, publikując materiały kompromitujące zarówno Karola, jak i Dianę. Rozwód orzeczono w 1996 roku.31 sierpnia 1997 roku księżna zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu, książę Karol ożenił się powtórnie w 2005 roku z Camilę Parker Bowles, swoją długoletnią towarzyszką życia.

1985 -Rozpoczął działalność Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Tego dnia odbyło się inauguracyjne przedstawienie w sali teatralnej Domu Zdrojowego dr Andrzeja Chramca. Do tej pory w zespole są aktorzy, od początku związani z teatrem: Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik i Krzysztof Najbor.

1985 – Zmarł Jerzy Kreczmar, teatrolog, reżyser, tłumacz i pedagog, brat Jana Kreczmara – aktora. Wykładał historię teatru i dramatu w Łodzi i w Warszawie, w latach 1966 – 68 był dyrektorem Teatru Polskiego. Reżyserował: „Czekając na Godota” Samuela Becketta, „Kto się boi Wirginii Woolf?” Edwarda Albego, sztuki Zygmunta Krasińskiego. Urodził się 9 października 1902 roku.

1990 – Powołano Urząd Antymonopolowy (od 1996 roku to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

2000 – Zmarł generał dywizji Franciszek Kamiński, pseudonimy – Olsza, Zenon Trawiński. W czasie II wojny światowej był Komendantem Głównym Batalionów Chłopskich oraz szefem 1. Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej. Organizował wystąpienia zbrojne przeciw wysiedlaniu ludności Zamojszczyzny. Po wojnie działał w Polskim Stronnictwie Ludowym, od 1990 roku był honorowym prezesem tej partii. W okresie stalinowskim skazany przez sąd wojskowy na 12 lat więzienia. Odznaczony Orderem Orła Białego i Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Urodził się 20 września 1902 roku.

2003 – Zmarł ksiądz prałat Stefan Baldy, proboszcz opolskiej katedry. W czasie stanu wojennego, jako pierwszy na Opolszczyźnie zorganizował pomoc dla internowanych i ich rodzin, za co po latach został honorowym członkiem NSZZ „Solidarność”. Inwigilowany przez SB. Od 1982 roku co miesiąc odprawiał w opolskiej katedrze msze za ojczyznę. Od 1984 roku współorganizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Urodził się 1 stycznia 1935 roku.

2003 -Zmarła Katarzyna Witwicka, pisarka i tłumaczka, autorka utworów dla młodzieży: „Schody i korytarze”, „Proszony obiad”, „W strasznym domu”, „Słońce prosto w oczy”, „Węzełek wiatru”. Urodził się 1 listopada 1913 roku.

2005 – Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja pogwałciła w Czeczenii zapisane w europejskiej konwencji praw człowieka prawo do życia, dopuszczając się tortur i zabójstw.

2009 – Zmarł Tadeusz Stanisław Sumiński „Leszczyc”, polski fotografik, ekonomista, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz 2 drużyny III plutonu „Felek” Kompanii Rudy batalionu Zośka. Jego prace wielokrotnie gościły na wystawach fotograficznych w kraju. Pracował także jako fotoreporter, lecz znany był przede wszystkim jako fotografik krajobrazu. W 1994 wystąpił w filmie Krzysztofa Langa „Powstanie Warszawskie 1944”, opowiadając o swoich przeżyciach wojennych.
Urodził się 1 kwietnia 1924 roku.

2011 – Wahadłowiec Discovery wyruszył w swą ostatnią misję. Był trzecim, obok Challengera i Columbii, promem NASA, który odbywał loty w przestrzeń kosmiczną, ale miał na swoim koncie najwięcej misji – 39. Podczas jednej z nich wyniósł na orbitę teleskop Hubble’a. W pierwszą podróż kosmiczną wystartował 30 sierpnia 1984 roku, ostatnia zakończyła się 9 marca 2011.

2014 – Zmarł Harold Ramis, amerykański aktor, reżyser filmowy i scenarzysta. Najbardziej znany z roli w filmie „Pogromcy duchów”. Reżyserował między innymi, obrazy „W krzywym zwierciadle: Wakacje”, „Dzień Świstaka” oraz „Depresja gangstera”. Urodził się 21 listopada 1944 roku.

24 lutego obchodzone są :

Święto narodowe Estonii – Dzień Niepodległości, upamiętniający ogłoszenie deklaracji niepodległości od Rosji w 1918 roku.

Meksyk – Dzień Flagi

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Spór

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520