14.7 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

W Betlejem uroczysta Pasterka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Betlejem rozpoczyna świętowanie Bożego Narodzenia. Do uznawanego za miejsce narodzin Chrystusa miasta w Autonomii Palestyńskiej przyjadą goście z całego świata. Już w południe przez miasto przejdzie uroczysta parada harcerzy, a w nocy łaciński patriarcha Jerozolimy odprawi uroczystą Pasterkę.
Palestyńskie Betlejem jak zawsze przed świętami przeżywa turystyczne oblężenie. W tym roku jednak, ze względu na niebezpieczeństwo ataków nożowników i zamieszek gości jest mniej niż zazwyczaj. Izraelskie władze zaostrzyły też kontrole i środki bezpieczeństwa.
Przez cały dzień w Betlejem organizowane są koncerty, a w południe ulicami miasta przejdzie parada harcerzy. O 23.00 we franciszkańskim kościele świętej Katarzyny rozpocznie się modlitewne czuwanie, a o północy Pasterka.
Jak mówi ojciec Seweryn Lubecki, który przez 15 lat mieszkał w Betlejem, po zakończeniu mszy duchowni przejdą w procesji z figurką Dzieciątka Jezus do pobliskiej Groty Narodzenia. „Patriarcha, który idzie z figurką, kładzie ją na 14-ramiennej gwieździe, położonej na miejscu narodzenia Pana Jezusa” – wyjaśnia ojciec Lubecki w rozmowie z Polskim Radiem.
O północy w Grocie Narodzenia pasterkę odprawi z kolei wspólnota arabskich chrześcijan mieszkających w Betlejem. W nocy swoje własne msze pasterskie w grotach i na polach w okolicach Betlejem będą odprawiać też wspólnoty chrześcijańskie z całego świata.
Izraelskie ministerstwo turystyki spodziewa się, że na tegoroczne Boże Narodzenie do Izraela i Autonomii Palestyńskiej przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy gości z całego świata.
Dzisiaj przez całe popołudnie i wieczór między Jerozolimą a Betlejem będą kursowały bezpłatne busy dla pielgrzymów.
IAR/Wojciech Cegielski/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520