13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

23 sierpnia. Kalendarium historyczne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

23 sierpnia

235 dzień roku.
Słońce znajduje się od dzisiaj w znaku Panny. Wzeszło o godzinie 5.32, zajdzie o 19.45.
Dzień będzie trwał 14 godzin i 13 minut.

Imieniny obchodzą: Apolinary, Filip, Róża, Wiktor i Zacheusz.

Kalendarium historyczne:

1623 – Urodził się Stanisław Lubieniecki, polski astronom, historyk, pisarz i arianin, zabiegający o odwołanie edyktu o banicji Braci Polskich. Jego praca „Theatrum cometicum…” to największe siedemnastowieczne dzieło o kometach, jeszcze obecnie wykorzystywane jako źródło cennych informacji naukowych. Zawiera opisy około sześciuset komet, wszystkich, jakie widziano na niebie od biblijnego potopu do 1665 roku. Jeden z kraterów Księżyca został nazwany na cześć astronoma jego nazwiskiem. Zmarł 18 maja 1675 roku. 395 rocznica

1683 – Urodził się Giovanni Poleni, włoski matematyk, fizyk, astronom, wynalazca. Opublikował szereg prac z hydrauliki, astronomii, fizyki i archeologii. Prowadził obserwacje meteorologiczne. W 1709 roku skonstruował arytmometr – maszynę liczącą. Zmarł 15 listopada 1761 roku. 335 rocznica

1754 – Urodził się Ludwik XVI, król Francji w latach 1774-93. Z powodu fatalnej sytuacji finansowej państwa zwołał przedstawicielstwo narodu – Stany Generalne, dla ustanowienia nadzwyczajnych podatków. Stany przekształciły się w Zgromadzenie Narodowe, które rozpoczęło prace nad konstytucją. Sprzeciw króla i próba rozpędzenia Zgromadzenia siłą doprowadziły do wybuchu rewolucji francuskiej. Zginął zgilotynowany, 21 stycznia 1793 roku.

1768 – Urodził się Sir Astley Paston Cooper, angielski chirurg. Zajmował się chirurgią naczyniową, anatomią, laryngologią, patologią. W swych badaniach opisywał budowę narządów oraz przeprowadzał liczne operacje – gruczołu mlekowego, jądra męskiego oraz przepukliny. Dokonał pierwszej w świecie operacji tętniaka. Zmarł 12 lutego 1841 roku. 250 roczncia

1769 -Urodził się Georges de Cuvier, francuski zoolog, paleontolog i anatom. Stworzył klasyfikację zwierząt według czterech planów budowy i obecnie uważany jest za jednego z twórców współczesnej anatomii porównawczej i paleontologii. Był przeciwnikiem teorii ewolucji i jednocześnie twórcą teorii katastrof. Zmarł 13 maja 1832 roku.

1806 – Zmarł Charles de Coulomb, francuski inżynier i fizyk, członek Akademii Nauk w Paryżu, zajmował się teorią maszyn prostych, magnetyzmem i elektrostatyką, w tej ostatniej dziedzinie dokonał odkrycia ważnego prawa fizycznego, nazwanego prawem Coulomba, o sile wzajemnego oddziaływania między dwoma nabojami elektrycznymi. Urodził się 14 czerwca 1736 roku.

1817 – Zmarł Jan Bogumił Plersch, malarz i dekorator teatralny, nadworny malarz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zaprojektował między innymi dekoracje ścienne Zamku Ujazdowskiego, dekoracje Zamku Królewskiego i pałacyku Myślewickiego. Urodził się w 1732 roku.

1839 -Aneksja Hongkongu przez Wielką Brytanię.

1850 – Zakończone zostały prace nad przeciągnięciem na dnie kanału La Manche kabla telegraficznego, który połączył Anglię z Francją. Zadania podjęli się bracia Jacob i John Brettowie, którzy opracowali sposób izolacji kabla gutaperką i rozciągnięcia go po dnie kanału. Niestety początkowo sygnał był całkowicie nieczytelny, ale po wielu próbach udało się odczytać przekaz z telegrafu. Połączenie działało krótko – kabel został przypadkowo przecięty.

1859 -Urodził się Wacław Szymanowski, rzeźbiarz i malarz tworzący w stylu secesji, autor rzeźb nagrobkowych i pomników, z których najbardziej znany jest pomnik Fryderyka Chopina, znajdujący się w warszawskich Łazienkach. Zmarł 22 lipca 1930 roku.

1867 – Urodziła się Suzanne Valadon, francuska malarka i graficzka, była ulubienicą Renoira i główną modelką do scen kąpiących się na jego obrazach, pozowała do słynnych „Parasolek”. Zmarła 7 kwietnia 1938 roku.

1895 – Zmarł Michał Elwiro Andriolli, grafik, rysownik, ilustrator pierwszego wydania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Urodził się 2 lub 14 listopada 1836 roku.

1896 – Zmarł Adolf Pawiński, hitoryk, archiwista. Należał do tak zwanej „warszawskiej szkoły historycznej”, związanej z pozytywizmem. Zajmował się historią gospodarczą i ustrojową szesnastowiecznej Polski. Urodził się 7 czerwca 1840 roku.

1898 -Zmarł Felicien Rops, belgijski malarz i grafik, przedstawiciel symbolizmu. Jeden z twórców nowoczesnej akwaforty i akwatinty, twórca ilustracji do dzieł takich pisarzy, jak Théophile Gautier, Alfred de Musset czy Stéphane Mallarmé. Urodził się 7 lipca 1833 roku. 120 rocznica

1902 – Zmarł Sokrates Starynkiewicz, generał rosyjski, inżynier, prezydent Warszawy w latach 1875 -1892, przyczynił się do rozbudowy i urbanistycznego uporządkowania miasta, za jego prezydentury zbudowano między innymi kanalizację i wodociągi, uruchomiono pierwszą publiczną linię tramwaju konnego, zmodernizowano oświetlenie ulic, założono sieć telefoniczną, otwarto cmentarz na Bródnie, uregulowano finanse miejskie. Jest uważany za jednego z najbardziej zasłużonych prezydentów Warszawy. Urodził się 20 grudnia 1820 roku.

1900 – Urodził się Ernst Krenek, austriacki kompozytor i publicysta czeskiego pochodzenia; komponował w stylu modernizmu, m.in. muzykę atonalną i dodekafoniczną; autor oper „Jonny przegrywa”, „Karol V” i „Sardakai” oraz pracy teoretycznej „Muzyka tu i teraz”. Zmarł 22 grudnia1991 roku.

1902 – Zmarł Henryk Siemiradzki, malarz, autor monumentalnych kompozycji, obrazów o tematyce antycznej: „Pochodnie Nerona”, „Dirce chrześcijańska”, „Taniec wśród mieczy”, twórca kurtyny dla Teatru imienia Słowackiego w Krakowie. Urodził się 24 października 1843 roku.

1912 – Urodził się Gene Kelly, amerykański tancerz, piosenkarz, aktor i reżyser filmowy. Zagrał między innymi w filmach – „Modelka”, „Amerykanin w Paryżu” i „Deszczowa piosenka”. Wyreżyserował obrazy: „Hello Dolly”, ”Na przepustce”, „Zawsze jest piękna pogoda”. Zmarł 2 lutego 1996 roku.

1918 – Urodził się Zdzisław Aleksander Peszkowski – ksiądz katolicki, prałat, kapelan Jana Pawła II, kapelan „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie, harcmistrz, podchorąży kawalerii Wojska Polskiego II RP, rotmistrz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Kapelan Naczelny ZHP, patron honorowy Hufca ZHP Ziemi Sanockiej. W czasie Ii wojny światowej trafił do niewoli sowieckiej, do obozu w Kozielsku, skąd przewożono jeńców do Katynia i mordowano. Ostatni transport trafił jednak do Griazowca – przetrzymywani tu jeńcy nie podzielili losu tysięcy polskich oficerów, zabijanych przez NKWD strzałem w tył głowy. Z Griazowca Zdzisław Peszkowski trafił do formowanej na Wschodzie armii gen. Władysława Andersa. Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji. Studiował filozofię i teologię na uniwersytetach w Anglii i Stanach zjednoczonych W 1954 roku przyjął święcenia kapłańskie, działał w środowisku polonijnym, również jako kapelan harcerski. 1989 roku wrócił na stałe do Polski, gdzie zajął się kultywowaniem pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, założył Fundację Golgota Wschodu. Został odznaczony krzyżami: oficerskim, kawalerskim i komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, medalem Polonia Mater Nostra Est i wieloma innym odznaczeniami. Zmarł 8 października 2007 roku. 100 rocznica

1918 – Urodziła się Maria Turlejska, historyk, socjolog i publicystka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego, działaczka komunistyczna, członkini Polskiej Partii Robotniczej i współpracowniczka Władysława Gomułki, jako kierownik Wydziału Historii Partii Komitetu Centralnego PPR ingerowała w treść podręczników szkolnych do historii. Specjalizowała się w dziejach najnowszych Europy, autorka książki o narodzinach nowej władzy „Zapis pierwszej dekady”. W latach 70 jej książka została skierowana na przemiał. Na podstawie dokumentów otrzymanych od Gomułki napisała opracowanie dotyczące zbrodni sądowych najwcześniejszego okresu PRL „Te pokolenia żałobami czarne… Skazani na śmierć i ich sędziowie 1944-1954”. Za tę książkę, wydaną w 1984 w drugim obiegu, otrzymała nagrodę „Solidarności”. Po zmianach ustrojowych jej postać była oceniana niejednoznacznie, wielu wskazywało, że w latach 50 tych współpracowała z organami bezpieczeństwa. Zmarła 16 lipca 2004 roku. 100 rocznica

1918 – Urodził się Mieczysław Uniejewski, porucznik marynarki wojennej obrońca Helu, później także żołnierz Armii Krajowej. Po klęsce wrześniowej trafił do obozu jenieckiego, skąd uciekł w 1942 roku. Przedostał się do Warszawy i tu działał w AK, jako członek oddziału Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych „Osa”-„Kosa 30″. Brał udział w wielu akcjach dywersyjnych tego oddziału. Aresztowany przez gestapo w dniu swojego ślubu 3 czerwca1943, podczas uroczystości w kościele. Trafił na Pawiak wraz z żoną i gośćmi weselnymi. Został rozstrzelany w ruinach getta, w październiku 1943 roku. 100 rocznica

1921 – Urodził się Jan Batory, reżyser i scenarzysta, twórca filmów: „Podhale w ogniu”, „Jezioro osobliwości”, „Con amore”, „Zapach psiej sierści”, napisał scenariusze do filmów: „Lekarstwo na miłość”, „Carino”, „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Dancing w kwaterze Hitlera”. Zmarł 1 sierpnia 1981 roku.

1923 – Urodziła się Zofia Posmysz, pisarka i scenarzystka, redaktorka tygodnika „Przyjaźń” i Polskiego Radia, przez wiele lat kierowniczka redakcji powieści „W Jezioranach” i jej współautorka. Wydała powieści: „Pasażerka”, „Wakacje nad Adriatykiem”, „Drzewo do drzewa podobne”, „Wdowa i kochankowie”. 95 rocznica

1925 – Urodził się Włodzimierz Kotoński, kompozytor i pedagog – wykładowca w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie; autor wielu utworów muzycznych, w tym ilustracji muzycznych do przedstawień teatralnych i filmów m.in. „Dwoje z wielkiej rzeki”, „Gdzie jesteś Luizo”, „Klub szachistów”; pierwszy twórca muzyki elektronicznej w Polsce, autor pierwszej polskiej publikacji dotyczącej muzyki elektronicznej „Muzyka elektroniczna”. Zmarł 4 września 2014 roku.

1925 – Urodził się Andrzej Balcerzak, aktor teatralny i filmowy; występował w wielu teatrach w Polsce na dłużej wiążąc się z krakowskim Teatrem Słowackiego oraz warszawskim Teatrem Polskim; zagrał w filmach: „Ściana czarownic”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Kolory kochania”, „Oko proroka”. Zmarł 3 lutego 2017 roku.

1925 – Urodził się Robert Mulligan, amerykański reżyser, twórca filmów: „Serce Clary”, „Lato roku 1942”, „Za rok o tej samej porze”, „Człowiek z księżyca”; największą sławę przyniósł mu film „Zabić drozda”, za który otrzymał nominację do Oscara w 1963 r. za reżyserię. Zmarł 20 grudnia 2008 roku.

1926 – W wieku 31 lat, zmarł Rudolf Valentino, amerykański aktor, włoskiego pochodzenia, amant kina niemego, którego śmierć doprowadziła do histerii tysiące wielbicielek. Podziwiano go w filmach: „Czterej jeźdźcy apokalipsy”, „Dama kameliowa”, „Syn szejka”. Urodził się 6 maja 1895 roku.

1931 – Urodził się Ryszard Danecki, poeta, pisarz, autor librett do oper kameralnych, tłumacz poezji angielskiej, rosyjskiej i niemieckiej, debiutował na łamach dziennika „Głos Wielkopolski”, jeden z założycieli grupy literackiej „Wierzbak”, publikował w prasie poznańskiej, autor zbiorów poezji: „Twarzy odwracanie”, „Patrol poetycki”, „Zawsze jest czas teraźniejszy”. Zmarł 30 listopada 2013 roku.

1931 -Urodziła się Barbara Eden, właściwie Barbara Jean Moorhead, amerykańska aktorka filmowa i piosenkarka. Grała między innymi w filmach: „Płonąca gwiazda”, „Mamuśka w armii”, „Karolina”, „Fantastyczny Świat Irwina Allena”.

1937 – Zmarł Albert Roussel, francuski kompozytor, twórca baletu „Eneasz”, oper, symfonii, utworów kameralnych i wielu pieśni. W kompozycjach czerpał z kultury hinduskiej. Urodził się 5 kwietnia 1869 roku.

1938 – Na mocy ustawy sejmowej, przekształcono warszawski Centralny Instytut Wychowania Fizycznego w wojskową szkołę akademicką pod nazwą Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Od kwietnia 1939 szkoła ma prawo nadawania stopni magisterskich. W czasie wojny w siedzibie AWF mieściły się koszary Lufwaffe, ale po wojnie uczelnia szybko została odbudowana. Zmieniono natomiast jej patrona – został nim Karol Świerczewski. W 1990 roku AFWF wróciła do dawnej nazwy – Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. 80 rocznica

1939 -W Moskwie podpisano paktu Ribbentrop – Mołotow – o wzajemnej nieagresji totalitarnych mocarstw – Niemiec i Związku Radzieckiego, gdyby doszło do działań wojennych. Swoje podpisy złożyli pod dokumentem minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRR Wiaczesław Mołotow. Uczynili to w imieniu swoich zwierzchników, Hitlera i Stalina. Dokument składał się z dwóch części, jawnej oraz tajnej. Pierwsza była traktatem wojskowym, w którym oba państwa zobowiązały się do wzajemnej nieagresji oraz zachowania neutralności na wypadek, gdyby druga strona stała się przedmiotem działań wojennych ze strony państwa trzeciego. Część tajną stanowił protokół, na mocy którego Niemcy i ZSRR podzieliły Europę Środkową i Wschodnią na swoje strefy wpływów. Dokument przewidywał ograniczenie suwerenności lub całkowite pozbawienie wolności wobec Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, a także Finlandii i Rumunii.

1939 – Urodził się Edward Linde-Lubaszenko, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wystąpił między innymi w filmach: „Ktokolwiek wie…”, „Piłkarski poker”, „Lawa”, „Psy”, „Słodko gorzko”, „Młode wilki”, „Pierwsza miłość”, „Poranek kojota”. Jego ojcem był Niemiec Julian Linde, który wyjechał w 1939 roku z zajętego przez ZSRR Białegostoku. W 1941 roku Edward, wraz z matką, przy pomocy radzieckiego kapitana Mikołaja Lubaszenki, przeprowadzili się do Archangielska, podając się za rodzinę Lubaszenki. O swoim prawdziwym ojcu dowiedział się dopiero w dorosłym życiu. W 1991 roku postanowił dodać człon Linde do nazwiska Lubaszenko.

1942 -Początek bitwy o Stalingrad /obecnie Wołgograd/, jednej z największych bitew II wojny światowej. Walczono na obszarze wielkiego łuku Donu oraz między Wołgą i Donem. Wojska radzieckie odniosły zwycięstwo nad armią niemiecką, dowodzoną przez feldmarszałka Friedricha Paulusa. Bitwa stała się przełomem w działaniach na froncie wschodnim, dzięki któremu Armia Czerwona przejęła inicjatywę. Zakończyła się 2 lutego 1943 roku.

1944 – 23 dzień Powstania Warszawskiego. Nad ranem, po dwóch dniach starć, Powstańcy zdobyli budynek Małej PAST-y przy ul. PiusaXI (teraz Piękna). Po ciężkich walkach zdobyli także Kościół Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu oraz sąsiadujący budynek Komendy Głównej Policji. Zestrzelili także niemiecki samolot bombardujący Stare Miasto. Z rąk niemieckich uwolniono łącznie kilkudziesięciu zakładników. Nie powiódł się natomiast atak na Uniwersytet, gdzie Niemcy stawili silny opór. Na Mokotowie zginął Seweryn Dziubałtowski, botanik. Został raniony odłamkiem granatu.

1944 – 250 polskich oficerów i podoficerów Armii Krajowej więzionych przez NKWD na Majdanku zostało wywiezionych do łagrów w głąb Związku Radzieckiego. Trafili do obozów w Riazaniu, Diagilewie, Griazowcu, Czerepowcu i Skopinie. Po wyzwoleniu Lublina przez armię czerwoną NKWD rozpoczęło aresztowania żołnierzy AK. Jedną z podstaw było porozumienie (podpisane 26 lipca w Moskwie przez PKWN z szefem MSZ ZSRR Wiaczesławem Mołotowem), że działania ludności polskiej przeciwko armii ZSRR podlegają jurysdykcji tego kraju. Rozbrojenie i likwidację AK zalecił osobiście Stalin w rozkazie z 1 sierpnia. 19 sierpnia lubelski sztab AK raportował do rządu w Londynie „…Masowe aresztowania żołnierzy AK dokonywane są na całym terenie okręgu przez NKWD i tolerowane przez PKWN. (…) Aresztowanych osadza się na Majdanku (…) Straty ponoszone przez Naród i AK nie są mniejsze niż podczas okupacji niemieckiej. Traktowanie – niejednokrotnie stosuje się bicie. Płacimy już nawet krwią. W obozie NKWD zostali osadzeni oficerowie z Komendy Armii Krajowej Lublin i innych obwodów, 3 Dywizji Piechoty AK, 27 Wołyńskiej DP, 30 DP spieszącej na pomoc walczącej Warszawie”.

1945 – Urodziła się Rita Pavone, włoska piosenkarka muzyki pop, której największa popularność przypada na lata 60. Jest też aktorką.

1945 – Debiut teatralny, aktorski Adama Hanuszkiewicza. W Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze zagrał rolę Wacława w „Zemście” Aleksandra Fredry. Dopiero w następnym roku, w Łodzi, eksternistycznie zdał z wyróżnieniem egzamin aktorski.

1947 – Urodził się Jerzy Satanowski, kompozytor, dyrygent i reżyser, autor muzyki teatralnej i filmowej, między innymi do filmów: „Boża podszewka”, „Dzień świra”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Magnat”, „Siekierezada”, „Trzy młyny”. Od wielu lat jest jurorem w konkursie Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, współtworzy i realizuje główne koncerty Spotkań Zamkowych.

1949 – Podczas zjazdu w Montgomery w Stanach Zjednoczonych delegaci kilku stanów utworzyli Zgromadzenie Rycerzy Ku-Klux-Klanu, organizację będącą kontynuatorką rozwiązanego w 1944 roku Ku-Klux-Klanu. Była to organizacja rasistowska, walcząca o utrzymanie supremacji białych w Stanach Zjednoczonych i dążąca do ograniczenia praw ludności kolorowej, katolików i Żydów.

1950 – Urodziła się Izabela Jaruga-Nowacka, polityk, posłanka na Sejm II, IV, V i VI kadencji; przewodnicząca Unii Pracy i Unii Lewicy, wicepremier w rządach Marka Belki. Zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

1950- Urodził się Marian Krzaklewski, polityk, działacz związkowy; przewodniczący NSZZ „Solidarność”, założyciel i lider AWS, poseł na Sejm III kadencji.

1980 – Ukazał się pierwszy numer biuletynu strajkowego „Solidarność”. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy zaczął posługiwać się znakiem graficznym „Solidarności”, opracowanym przez Jerzego Janiszewskiego. Ukazało się 13 numerów pisma, oraz wydanie nadzwyczajne, zawierające projekt statutu związku. Ostatni numer „Solidarności” ukazał się 31 sierpnia, w dniu podpisania Porozumień Sierpniowych.

1980 – Zmarł Horacy Safrin, poeta, satyryk, autor sztuk scenicznych, tłumacz literatury żydowskiej, pisał fraszki, bajki i humoreski: „Ośla szczęka”, „Mucha na cokole”, „Bez figowego listka”, najbardziej znany jako autor zbioru dowcipów żydowskich „Przy szabasowych świecach”. Urodził się 11 stycznia 1899 roku.

1989 – W 50. rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow ludność nadbałtyckich republik ZSRR utworzyła 640-kilometrowy „żywy łańcuch” od Tallina do Wilna, na znak protestu przeciw przynależności do Związku Radzieckiego.

1990 – Uchwalenie przez Izbę Ludową Niemieckiej Republiki Demokratycznej przyłączenia do Republiki Federalnej Niemiec z dniem 3 października 1990 roku.
1990 – Parlament Turkmenii ogłosił deklaracji suwerenności.

1990 – Rada Najwyższa Armenii przyjęła deklarację niepodległości.

1995 – Zmarł Adam Wiśniewski pseudonim Snerg, pisarz science fiction, autor powieści: „Według łotra”, „Nagi cel”, „Arka”, „Oro”, „Jednolita teoria czasoprzestrzeni” i „Trzecia cywilizacja”; najbardziej znana jego powieść „Robot” zwyciężyła w plebiscycie na najbardziej wartościową powieść polskiej science fiction w powojennym trzydziestoleciu. Urodził się 1 stycznia 1937 roku.

1997 – Zmarł John Cowdery Kendrew, brytyjski biochemik. Prowadził prace badawcze nad strukturą białek, określił sekwencję aminokwasów w hemoglobinie, razem z Perutzem otrzymał w 1962 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Urodził się 24 marca 1917 roku.

2006 – Zmarł Michał Gutowski, generał, oficer 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, członek polskiej ekipy jeździeckiej na olimpiadzie w Berlinie, w 1936 roku. Po wojnie wyemigrował do Kanady. Urodził się 14 września 1910 roku.
2008 -Zmarł Thomas Huckle Weller, amerykański lekarz pediatra, bakteriolog, profesor Uniwersytetu Harvarda w Cambridge. W 1954 roku otrzymał Nagrodę Nobla za dokonanie odkrycia, że wirus polio namnaża się w tkankach, co przyczyniło się do stworzenia szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Medina. Urodził się 15 czerwca 1915 roku. 10 rocznica
2013 – Zmarł Konstanty Miodowicz, działacz państwowy i polityk, od 1997 poseł na Sejm III, V, VI i VII kadencji. W latach 90. – współtwórca służb specjalnych wolnej Polski. Był między innymi szefem kontrwywiadu. Urodził się 9 stycznia 1951 roku. 5 rocznica

2015 – W Warszawie zmarł Jerzy Kamas, aktor filmowy i teatralny, przez ponad 40 lat związany z warszawskim Teatrem Ateneum; znany m.in. z roli Stanisława Wokulskiego w serialu „Lalka”, a także z ról w serialach „Noce i dnie” oraz „Życie Kamila Kuranta”.
– Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu – obchodzony od 2009 roku, ustanowiony Przez Parlament Europejski w 70. rocznicę Paktu Ribbentrop-Mołotow.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/B.Falkowska/dok.

 

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520