14.7 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Światowy Dzień Misyjny

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kościół katolicki świętuje dziś Światowy Dzień Misyjny. Ustanowiony on został 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI. 

 

Służy budzeniu świadomości misyjnej i odpowiedzialności za misyjne dzieło Kościoła wśród wszystkich jego członków. Katolicy na całym świecie otaczają modlitwą i wspomagają ofiarą materialną misyjne dzieło Kościoła. W Polsce światowy dzień solidarności z misjami znany jest jako Niedziela Misyjna. Rozpoczyna ona Tydzień Misyjny.

W tym roku obchodom towarzyszy hasło „Idźcie i głoście”. To przypomnienie, że za misje odpowiedzialni są wszyscy duchowni i świeccy- mówi biskup Jerzy Mazur przewodniczący Komisji do spraw Misji Episkopatu Polski. Przypomina, że na mocy chrztu wszyscy jesteśmy misjonarzami. Wezwanie „Idźcie i głoście” Chrystus skierował do wszystkich uczniów, nie tylko do apostołów – dodaje biskup. Uczniami Jezusa zostajemy już na chrzcie, dlatego papież Franciszek mówi o „uczniach-misjonarzach” – podkreśla hierarcha.

W kościołach i kaplicach trwa zbiórka na rzecz misji. Zebrane pieniądze są przekazywane na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary. Papież ma do dyspozycji te środki, aby wspomagać ubogie diecezje – tłumaczy biskup Jerzy Mazur.

Polacy, co roku w ramach Niedzieli Misyjnej przekazują dla kościołów na misjach około miliona dolarów. W ubiegłym roku było to milion sto czterdzieści jeden tysięcy dolarów. Pieniądze są wykorzystywane na formacje kapłanów i świeckich, remonty i budowę kościołów na misjach, a także zakup ziemi pod budowę nowych świątyń.

Na świecie pracuje obecnie 350 tysięcy misjonarzy, nieco ponad 2 tysiące to Polacy. W większości są to osoby zakonne, ale nie brakuje także świeckich. Posługują w 97 krajach na całym świecie.

IAR/ Grzegorz Maciak/to/

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520