14.1 C
Chicago
środa, 23 kwietnia, 2025

17 tur rozmów i nic… Polska i Czechy bez porozumienia w sprawie Turowa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska i Czechy podczas siedemnastej tury rozmów w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów nie doszły do porozumienia. „Polska oferta stanowiła ponadstandardową odpowiedź na oczekiwania strony czeskiej – nie została ona przyjęta. Po dzisiejszej decyzji największym przegranym jest lokalna społeczność po obu stronach granicy”- powiedział po rozmowach minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

W wydanym oświadczeniu zapewnił, że polska delegacja przyjechała do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. „Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – zaznaczył szef resortu klimatu środowiska.
Proponowane przez stronę polską kwoty miały być przeznaczone na realizację projektów w Kraju Libereckim, związanych przede wszystkim z budową infrastruktury gospodarki wodnej. Przedstawiono również propozycję zobowiązań do wzmocnienia monitorowania oddziaływania kopalni Turów w zakresie emisji pyłów, generowania hałasu i wpływu na wody podziemne. „Oferowaliśmy też zacieśnienie współpracy właściwych służb obydwu państw w tym zakresie oraz ustalenie ścieżki działania w przypadku stwierdzenia przekroczeń obowiązujących norm” – wyjaśniał minister Michał Kurtyka.
Rzecznik resortu Aleksander Brzózka powiedział IAR, że polska propozycja „daleko wykraczała ponad to, co było ustalone w maju tego roku pomiędzy przedstawicielami rządu czeskiego i polskiego”. Jednak – jak dodał – „na sam koniec, na finiszu, zostały postawione takie warunki ze strony czeskiej, które były niedopuszczalne do przyjęcia przez przedstawicieli polskiego rządu”. Aleksander Brzózka zaznaczył, że kolejne rozmowy wciąż są możliwe. „Możemy wrócić do stołu, ale z innym nastawieniem przedstawicieli rządu strony czeskiej – takim nastawieniem, które pozwoli dowieźć to porozumienie i rozwiązać ten spór w sposób polubowny” – powiedział rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Zdaniem Czechów, działanie kopalni powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych po ich stronie.
W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech o wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. 20 września TSUE nałożył na Polskę 500 tysięcy euro dziennej kary za niezaprzestanie wydobycia. Mimo to polski rząd zapowiedział, że kopalnia nie przerwie pracy.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/komunikat/wcz./d vey/w sjo

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

  1. Czechy 80 % populacji to Romowie i Cygany trawersi. Rzad polski to idioci alkoholicy i desperaci . Wstyd w Polsce przynosi wladza . Kraj slaby i chujowy .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"