HomeŚwiat

130 milionów euro na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech

130 milionów euro na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech

130 milionów euro wyasygnował włoski rząd na pomoc mieszkańcom centralnych regionów kraju, które w ostatnich miesiącach zostały kilkakrotnie nawiedzone przez trzęsienie ziemi.

Priorytetem władz jest zagwarantowanie dachu nad głową dziesiątkom tysięcy osób, które utraciły go w następstwie wstrząsów zapoczątkowanych 24 sierpnia tego roku.
Wstrząsów, jakie zanotowano od tamtego czasy było już około dwudziestu tysięcy. O ile po pierwszym przed dwoma miesiącami były ofiary śmiertelne, o tyle następne wyrządziły jedynie zniszczenia materialne. Bez dachu nad głową znalazły się dziesiątki tysięcy osób.
Nie wszystkie chcą zgodzić się na przeniesienie do hoteli nad Adriatykiem, gdzie rząd wykupił dla nich pokoje do kwietnia przyszłego roku. Niektórzy domagają się rozbicia namiotów, co władze wykluczają, tłumacząc, że w górzystym terenie zaczynają się już nocne przymrozki i niebawem spadnie śnieg.
Dla tych osób sprowadzone zostaną metalowe moduły mieszkaniowe, albo – jak Umbrii – wagony sypialne, z ogrzewaniem i oświetleniem. W tej chwili pod opieką obrony cywilnej znajduje się 25 tysięcy osób. Liczba ta może wzrosnąc nawet dwukrotnie.

Marek Lehnert, Polskie Radio, Rzym, Fot. Twitter.com

COMMENTS