Przewoźnicy kolejowi i spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowały już plan ruchu pociągów na budowanym dworcu Łódź Fabryczna. W ciągu doby na podziemną stację będzie przyjeżdżało 109 składów należących do PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Powstaje rozkład jazdy dla dworca Łódź Fabryczna. Przewoźnicy zaoferują więcej składów do Warszawy. Będą nowe połączenia do Gdyni, Krakowa i Szczecina. Powstaje już rozkład jazdy, który zacznie obowiązywać od 11 grudnia tego roku. Znajdzie się w nim trzydzieści pięć pociągów PKP Intercity. Spółka zaoferuje nowe połączenia do Gdyni, Krakowa i Szczecina. Te trasy ma obsługiwać nowoczesny tabor – Flirty 3 i składy Pesa Dart, które teraz kursują z Warszawy m. in. do Krakowa, Szczecina, Białegostoku i Gdyni.
Natomiast kolej aglomeracyjna wprowadzi do nowego rozkładu dwadzieścia osiem pociągów kursujących do Warszawy (w weekendy będzie to pięć par składów ), Koluszek i Skierniewic. Przewozy Regionalne zamierzają zaś wysyłać w trasy czterdzieści sześć składów na dobę. Zwiększy się liczba pociągów na szlaku Łódź – Warszawa. W 2008 roku, zanim zamknięto stary dworzec, do Warszawy wyruszało średnio trzydzieści osiem pociągów dziennie, a teraz Intercity, Przewozy Regionalne i ŁKA przeznaczą na obsługę tego kierunku czterdzieści pięć składów.
PKP Linie Kolejowe zapewniają, że nie będzie ograniczeń w ruchu pociągów, jak to wcześniej sugerowano, a dworzec obsłuży wszystkie typy pociągów, zarówno składy z wagonami i lokomotywą, jak i elektryczne zespoły trakcyjne, takie jak np. Flirt 3 . – W trakcie budowy wdrożono takie rozwiązania, które pozwolą wjeżdżać pociągom jak na stary dworzec i manewrować lokomotywami – zapewnia Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu PKP PLK. Termin oddania obiektu mija 31 sierpnia, we wrześniu mają zacząć jeździć pociągi testowe.
TS/Magdalena Rubaszewska aip