6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

100 dni rządów PIS

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Liczne konferencje prasowe, spotkania z wyborcami i informacja o realizacji wyborczych obietnic. Premier Beata Szydło podsumowuje 100 dni pracy jej rządu.
Na porannej konferencji prasowej szefowa rządu przedstawiała bilans dokonań gabinetu. Jak wyliczała premier, weszła już w życie ustawa pozwalająca rodzicom decydować, kiedy posłać dzieci do szkoły i ustawa o podatku bankowym. Ustawa o programie Rodzina 500+ została uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta. Sejm uchwalił też nowelizację Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, zakazującej odbierania rodzinom dzieci z powodu niskich dochodów.
Z kolei do Sejmu trafiły projekty ustaw – o obniżeniu wieku emerytalnego, podniesieniu kwoty wolnej od podatku, o darmowych lekach dla seniorów i podniesieniu kwoty emerytury i renty wolnej od egzekucji. Do konsultacji społecznych przekazano projekty – dotyczący obniżenia CIT do 15 procent oraz wprowadzający podatek handlowy.
Zakończyły się konsultacje społeczne nowelizacji ustawy, wprowadzającej stawkę 12 złotych za godzinę. Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie polskiej ziemi, a Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o szerszym dostępie do ubezpieczeń dla rolników.
W expose premier zapowiedziała, że w ciągu 100 dni jej rząd zrealizuje 8 kluczowych obietnic – program 500+, cofnięcie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, ustawę o ochronie polskiej ziemi, ubezpieczeniach rolniczych, bezpłatnych lekach dla seniorów, podniesieniu kwoty wolnej od podatku i obniżeniu wieku emerytalnego. Dwie pierwsze zostały spełnione, nad pozostałymi trwają prace.
Premier stwierdziła na antenie radiowej Jedynki, że gabinet sobie poradził, choć czas był trudny. Podkreśliła, że rozpoczęła się realizacja wszystkich zapowiedzi z expose, przy których pojawił się termin 100 dni. Premier tłumaczyła, że nie moż na przeprowadzić w tak krótkim czasie wszystkich prac nad tyloma ustawami.
Beata Szydło, pytana o sprawę Trybunału Konstytucyjnego, która często pojawiała się w debacie publicznej w ciągu ostatnich stu dni, odpowiedziała, że zmiany prawa były konieczne. Jej zdaniem, powodem były działania poprzedniej władzy. „Platforma Obywatelska w poprzedniej kadencji Sejmu wprowadziła zmiany, które były niezgodne z ustawą zasadniczą, co stwierdził Trybunał Konstytucyjny” – przypominała. Premier dodała, że poprzednia koalicja rządowa zagwarantowała sobie wpływy w Trybunale, wprowadzając do niego sędziów mających wejść na miejsce tych, których kadencja upływała już po wyborach parlamentarnych.
Według premier, ustawa obniżająca wiek emerytalny ma wejść w życie w przyszłym roku. Beata Szydło mówiła, że obecnie projekt ustawy jest po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji.
Wiek emerytalny podniósł w 2012 roku rząd Donalda Tuska. Kobiety i mężczyźni w myśl tych przepisów mają pracować nie do – odpowiednio 60 i 65 roku życia, a do 67 dla obu płci
Od rana premier spotyka się również z przedstawicielami różnych grup społecznych i zawodowych. Najpierw odwiedziła piekarnię w Kroczewie koło Zakroczymia, po czym spotkała się ze strażakami i mieszkańcami wsi Unieck.
Około południa Beata Szydło spotkała się z repatriantami w warszawskim Domu Polonii. Jak zadeklarowała, projekt ustawy repatriacyjnej trafi pod obrady rządu. Beata Szydło powiedziała, że dokument, opracowany przez minister Annę Marię Anders, jest już gotowy. PiS zapowiadał przygotowanie ustawy w kampanii przedwyborczej – przypomniała szefowa rządu, dodając, że rząd wykorzysta projekt obywatelski.
Premier w ciągu dnia mówiła też o sytuacji w górnictwie. Beata Szydło, pytana przez IAR, powiedziała, że Polska Grupa Górnicza stanie się faktem „w najbliższych kilku miesiącach”. Odniosła się także do odwołania prezesa Kompanii Węglowej Krzysztofa Sędzikowskiego, wyjaśniając, że ta zmiana personalna była potrzebna. „Nowy prezes zadeklarował, że w tej chwili będzie realizował projekt powołania Polskiej Grupy Górniczej, mamy też program jej sfinansowania” – zaznaczyła. Na trzy miesiące obowiązki prezesa przejął członek Rady Nadzorczej Tomasz Rogala. Premier przyznała, że sytuacja w tej branży nie jest prosta, ale w energetyce nie ma alternatywy dla węgla.
Podczas konferencji w podwarszawskim Józefowie premier dziękowała części opozycji za poparcie programu Rodzina 500+.
Szefowa rządu zapowiedziała, że jej gabinet wkrótce ujawni kolejne prorodzinne inicjatywy. „Ten plusik, który jest w nazwie programu oznacza, że do tego programu będziemy dodawać kolejne elementy” – zadeklarowała.
Ustawa wprowadzająca program 500 złotych na każde drugie i kolejne dziecko została przegłosowana przez Sejm nieco ponad 2 tygodnie temu. Wówczas – PSL i część klubu Kukiz’15 – poparła rządowy projekt, a PO wstrzymała się od głosu. Przeciw była tylko Nowoczesna. Rodzina to temat ponad podziałami politycznymi – zaznaczyła Beata Szydło, dziękując tym klubom, które poparły 500+ lub wstrzymały się od głosu.
Rząd został zaprzysiężony przez prezydenta 16 listopada ubiegłego roku. Dwa dni później Beata Szydło wygłosiła expose, a jej rząd uzyskał wotum zaufania większością 236 głosów „za”, przy 202 głosach „przeciw” i 18 wstrzymujących się.

IAR/zbiorcza/kd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520