HomePILNE

1 września w Warszawie: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Co najmniej kilkanaście głów państw w Warszawie, przyjazd Donalda Trumpa

1 września w Warszawie: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Co najmniej kilkanaście głów państw w Warszawie, przyjazd Donalda Trumpa

Co najmniej kilkanaście głów państw w Warszawie, oczekiwany przyjazd Donalda Trumpa i planowana podwójna reprezentacja strony niemieckiej, z udziałem kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. To, jak dowiedziało się Polskie Radio, aktualny stan przygotowań do obchodów 80. rocznicy II wojny światowej.

Uroczystości 1 września w stolicy mają być największym zjazdem na poziomie głów państw od warszawskiego szczytu NATO – słyszymy od źródła w Pałacu Prezydenckim. Jak dodaje, obchody pokażą poziom różnych wrażliwości historycznych związanych z wybuchem II wojny światowej.

Polskie władze oczekują przyjazdu do Warszawy prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Oficjalnie jednak współpracownicy prezydenta Andrzeja Dudy z potwierdzeniem wizyty amerykańskiego przywódcy czekają na jej ogłoszenie przez Biały Dom.

“Biały Dom będzie przekazywał tę informacje publicznie, na swojej stronie internetowej zwyczajowo jest to nie wcześniej niż miesiąc przez danym wydarzeniem. W sposób oficjalny potwierdzenia dokonuje strona amerykańska” – powiedział IAR rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Ale jak udało się nam ustalić, przygotowania idą w kierunku obecności amerykańskiego prezydenta w Warszawie.

Delegacji niemieckiej ma przewodniczyć prezydent Frank-Walter Steinmeier, który najpierw wraz z prezydentem Andrzejem Dudą będzie w Wieluniu, pierwszym mieście zbombardowanym przez Niemców o świcie 1 września 1939 roku. Następnie obaj przywódcy udadzą się na obchody do Warszawy. Możliwy jest również przyjazd kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Jeden z wariantów zakłada jej udział wraz z premierem Mateuszem Morawieckim w uroczystościach na Westerplatte.

Natomiast 1 września do Warszawy zaproszono przywódców państw NATO, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Polskie władze spodziewają się szczególnie silnej reprezentacji głów państw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Swoje delegacje, choć – jak słyszymy nieoficjalnie – nie na najwyższym szczeblu, przyślą też kraje Europy Zachodniej.

 

**

 

Według nieoficjalnych informacji, Donald Trump przyjedzie 1 września do Polski. Prezydent USA ma wziąć udział w obchodach 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej – powiedział w programie Tłit w Wirtualnej Polsce wicepremier Jacek Sasin.

“Będzie na pewno prezydent Trump, to mamy już potwierdzone. Będą inni przywódcy, w tej chwili są potwierdzane te wizyty” – mówił w programie wicepremier.

Rzecznik Prezydenta Błażej Spychalski powiedział IAR, że z potwierdzeniem wizyty Donalda Trumpa, należy czekać do ogłoszenia jej przez Biały Dom.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/WirtualnaPolska&IwonaSzczęsna/sp/wk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ # Karol Darmoros/ap/sjo

COMMENTS