11.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Te zmiany sprawią, że budowa Nord Stream 2 stanie się nieopłacalna

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Te zmiany sprawią, że budowa drugiej magistrali Gazociągu Północnego stanie się nieopłacalna, co może przeszkodzić w realizacji tej inwestycji. Komisja Europejska zaproponowała nowelizację dyrektywy gazowej, która uderzy w Nord Stream 2. Przeciwko budowie tego rurociągu protestuje między innymi Polska. Argumentuje, że jest on zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Unii, bo jeszcze bardziej uzależnia ją od dostaw rosyjskiego gazu.

Proponowane zmiany przewidują objęciem unijnym prawem całego gazociągu, także części morskiej, poprowadzonej po dnie Bałtyku. Obecnie w dyrektywie nie ma jednoznacznych zapisów jak traktować odcinki położne na międzynarodowych woda terytorialnych. To otwierało drogę do różnych interpretacji, a sprzymierzeńcom Gazpromu w Unii forsowanie Nord Stream 2. Argumentowali oni, że unijne prawo nie ma zastosowania do bałtyckiego odcinka rurociągu. Objęcie całej inwestycji unijnym prawem oznacza, że rosyjski monopolista musiałby zagwarantować dostęp do rurociągu także innym firmom zainteresowanym przesyłem, co ograniczyłoby jego własne dostawy. To na razie propozycja Komisji Europejskiej, która musi uzyskać jeszcze zgodę większości krajów i Europarlamentu.

 


Kluczowa decyzja Komisji Europejskiej, która w rezultacie może pogrzebać plany budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego. Komisja zaproponowała zmiany w dyrektywie gazowej jasno precyzując, że wszystkie rurociągi w Europie muszą w całości, także z częścią morską, podlegać restrykcyjnym unijnym przepisom.
Obecnie w dyrektywie nie ma jednoznacznych zapisów jak traktować odcinki morskie, co otwierało drogę do różnych interpretacji i pozwalało zwolennikom Gazpromu w Unii forsowanie Nord Stream 2. Wiceszef Komisji Marosz Szefczovicz powiedział, że zmiany były konieczne, by rozwiać wszelkie wątpliwości i zagwarantować pewność prawną. „Ta poprawka uzupełnia i precyzuje obecne zapisy dyrektywy jasno stwierdzając, że unijne prawo obejmuje wszystkie istniejące rurociągi, oraz te planowane do i z krajów trzecich. Teraz musimy zakasać rękawy i rozpocząć prace nad tą ważną częścią całej układanki. I wierzę w szybką ścieżkę legislacyjną i szybkie decyzje obu legislatorów” – powiedział wiceszef Marosz Szefczovicz.
Teraz propozycją Komisji Europejskiej zajmą się unijne kraje i europosłowie. Parlament Europejski jest w większości przeciwnikiem Nord Stream 2. Państwa członkowskie, wśród których są zwolennicy bliskiej współpracy z Gazpromem, do tej pory były podzielone. Polska jest w grupie tych krajów, które sprzeciwiają się Nord Stream 2. Warszawa argumentuje, że jest on zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Unii, bo jeszcze bardziej uzależnia ją od dostaw rosyjskiego gazu.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520