24 C
Chicago
środa, 1 maja, 2024

Wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce. PODSUMOWANIE

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zakończyła jednodniową wizytę w Polsce. W Warszawie spotkała się z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim , a następnie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Głównymi tematami rozmów były kwestie związane z polityką azylową, sprawy związane z przyjmowaniem uchodźców, a także kwestie dotyczące budżetu Unii Europejskiej.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu szefów rządów, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest gotowa do kontynuowania bliskiej współpracy z Niemcami. Zaznaczył, że na bliskiej współpracy zależy także Niemcom, co ujęto w zawartej tam nowej umowie koalicyjnej.

Premier zaznaczył, że Polska jest również gotowa do wypełniania polsko-niemieckiego partnerstwa treścią. Jak mówił, chodzi o wymiar bilateralny, europejski, jak i międzynarodowym. Mateusz Morawiecki powiedział też, że bliska współpraca pomiędzy Polską a Niemcami jest niezbędna do zapewnienia współpracy w całej Europie, także w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz polityki w zakresie bezpieczeństwa.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że dla niej i dla niemieckiego rządu bardzo ważne jest utrzymanie dobrych relacji z Polską. Kanclerz podkreślała znaczenie rozwoju współpracy gospodarczej – wspomniała o rekordowej wymianie handlowej między Polską a Niemcami w ubiegłym roku – miała ona przekroczyć 100 mld euro.

Mateusz Morawiecki odniósł się do kwestii związanych z przyjmowaniem uchodźców. Jego zdaniem konieczna jest reforma systemu azylowego Unii Europejskiej. Wymaga on – jak to określił premier – przeglądu, remontu. Zadeklarował, że Polska chce współpracować przy wypracowywaniu nowych rozwiązań dotyczących uchodźców. Szef rządu powiedział jednocześnie, że Polsce zależy na wypracowaniu mechanizmu, który będzie solidarnościowy. Dodał, że może on dużo kosztować. Wysiłki finansowe, jak zaznaczył, powinny być podejmowane wspólnie. „Chcemy jednak poprosić naszych partnerów, żeby uszanować pewne delikatności związane z elementami wewnętrznej suwerenności: kogo kto chce przyjmować, na jakich zasadach” – powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Z kolei kanclerz Angela Merkel powiedziała, że liczy na to, że uda się wypracować w Unii Europejskiej wspólny system azylowy. Odniosła się też do wypowiedzi polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił, że Polska przyjmuje już uchodźców, między innymi z Czeczenii czy Ukrainy. ” Liczę, że znajdziemy sposób na to [by stworzyć wspólny system azylowy]. Pan [Premier] ponownie podkreślił, że Polska również przyjmuje uchodźców – być może z innych regionów geograficznych, ale ma tu również swój wkład. Jesteśmy zgodni, że wzmocniona powinna zostać agencja ochrony granic Frontex. Prowadzimy też wspólne projekty poza Unią Europejska, by zwalczać przyczyny migracji” – powiedziała Angela Merkel.

Podczas wspólnej konferencji prasowej został również poruszony temat reformy polskiego sądownictwa. Premier Morawiecki poinformował, że Polska prowadzi ożywiony dialog z partnerami unijnymi. Mówił o konieczności reformy. Przekonywał, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości w Polsce są potrzebne i zwiększą niezależność, niezawisłość sędziów, a także jakość systemu sądowniczego. „Jest światełko w tunelu, że dojdziemy do porozumienia, na pewno ono wymaga zrozumienia po obu stronach” – mówił. Mateusz Morawiecki podkreślił, że strona polska rozumie, że są emocje po obu stronach, ale stara się je minimalizować.

Na pomyślne zakończenie rozmów między Polską a Brukselą liczy też kanclerz Niemiec Angela Merkel. Przyznała, że są one intensywne. „Ze strony niemieckiej mamy oczywiście nadzieję, że będą tutaj rozwiązania i oczywiście będziemy na bieżąco. Ale z zadowoleniem przyjęłabym informację ze strony Komisji Europejskiej, że rozmowy były pomyślne” – dodała Merkel.

Politycy rozmawiali również na temat nowej unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że nasz kraj jest za podniesieniem wkładów finansowych państw członkowskich do budżetu, ze względu na Brexit. Dodał, że Wielka Brytania też powinna częściowo partycypować „w jakiejś formie” w unijnym budżecie. Zaznaczył, że strona polska wskazuje na konieczność utrzymania polityki rolnej i strukturalnej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że prace nad nowym budżetem będą bardzo trudne. „Będziemy mieli pełne ręce roboty, aby stworzyć średniookresowe ramy finansowe. To będzie ekstremalnie trudne zadanie. Ze względu na wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej brakuje nam środków, a zadań jest coraz więcej” – tłumaczyła. Dodała, że zależy jej na wzmocnieniu takich państw jak Polska, które te środki efektywnie wykorzystują. Angela Merkel mówiła, że przyszłość Europy leży jej na sercu. Przekonywała, że nie przyszłość strefy euro, lecz całej Unii. „I wydaje mi się, że wobec sytuacji globalnej wokół nas, to wszyscy rozumiemy, że nasz głos będzie tylko wtedy słyszalny, jeśli będziemy mieć mocny sojusz i jeżeli będziemy przedstawiali nasze sprawy na świecie wspólnie” – zaznaczyła niemiecka kanclerz.

Polska jest drugim krajem, do którego pojechała Angela Merkel po tym, jak została po raz czwarty wybrana na urząd Kanclerza. W piątek spotkała się w Paryżu z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wcześniejsze/MR/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520