W Ustce powstanie muzeum piasku. Będą też nietypowe usługi kosmetyczne

W Ustce powstanie muzeum piasku. Będą też nietypowe usługi kosmetyczne

Jak informuje biuro Słowińskiej Grupy Rybackiej, już niebawem w Ustce ruszy budowa muzeum piasku. Projekt poszerzy całoroczną ofertę turystyczną miasta i okolic.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku przypieczętowano realizację projektów dofinansowanych przez Słowińską Grupę Rybacką. Oznacza to, że już niebawem na obszarze SGR zobaczyć będzie można pierwsze efekty prac inwestycyjnych. To m.in. kreatywne muzeum piasku, a także nietypowe usługi kosmetyczne. W muzeum utworzonych zostanie kilkanaście interaktywnych stanowisk ukazujących charakterystykę piasku, gdzie będzie można m.in. poznać życie plaży, które nie jest widoczne dla przeciętnego plażowicza czy spacerowicza. Powstanie ponadto wirtualna piaskownica, która posłuży do prowadzenia warsztatów samodzielnego malowania piaskiem. Co ważne, opisy tablic będą dostępne w języku Braille’ a. Innym projektem, który powstanie w wyniku unijnego dofinansowania, będą nietypowe usługi kosmetyczne.

Mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z zabiegów wykorzystujących śluz ślimaka. To niewątpliwie innowacyjna formuła, dotychczas nieoferowana na tym terenie. Wzbogacona zostanie także oferta usług gastronomicznych. W ramach przyznanej dotacji powstanie samoobsługowa restauracja proponująca zdrowe dania na wagę przygotowywane metodą sous-vide. Polega ona na przygotowywaniu posiłków w opakowaniach próżniowych, dzięki czemu zachowują bogatszy smak i zawartość składników odżywczych. Są to jedne z pierwszych projektów dofinansowanych w obecnej perspektywie finansowej przez Słowińską Grupę Rybacką i gotowe do realizacji.

Tymczasem SGR ogłosiła niedawno kolejny konkurs na dofinansowanie. Tym razem skierowany do podmiotów publicznych na budowę, przebudowę lub wyposażenie infrastruktury przeznaczonej dla lokalnej społeczności. W konkursie mogą wziąć udział podmioty z sektora publicznego, do którego zaliczają się instytucje korzystające z budżetu państwa, np. gminy i ich jednostki, takie jak: centra kultury, biblioteki czy szkoły. Ważne, aby realizowane projekty miały charakter niekomercyjny oraz aby podmioty miały siedzibę na terenie działania Słowińskiej Grypy Rybackiej (gminy Kobylnica, Kępice, Słupsk, Smołdzino, Ustka oraz miasto Ustka). Jednym z podstawowych warunków ubiegania się o dotację jest wymóg, aby wnioskodawcą była jednostka sektora publicznego działająca w sferze kultury. Ponadto wysokość kosztów kwalifikowalnych nie może przekroczyć kwoty 269 276,67 zł.

Pula środków w naborze dla sektora publicznego wynosi 1 617 250,31 tyś. zł. Samorządy i ich jednostki z obszaru SGR mogą pozyskać fundusze na zagospodarowanie przestrzeni publicznej, np. tematyczne place zabaw, świetlice środowiskowe, parki, place i inne obiekty dedykowane mieszkańcom. Dofinansowanie obejmuje także dostosowanie istniejących już obiektów do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. zainteresowanych SGR uruchomi różnorodne formy pomocy, m.in.: szkolenia ze sporządzania wniosków o dofinansowanie, konsultacje, a także doradztwo indywidualne.

Wojciech Frelichowski aip

COMMENTS

WORDPRESS: 0