Trwa wypłata dopłat dla rolników. Wypłacono 9,5 miliarda złotych

Trwa wypłata dopłat dla rolników. Wypłacono 9,5 miliarda złotych

Około 9,5 miliarda złotych otrzymali rolnicy w ramach dopłat bezpośrednich za ubiegły rok. Kolejna pula środków będzie trafiać do nich jeszcze przez pół roku. Pieniądze wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W sumie do beneficjentów unijnych dopłat trafi ponad 14 miliardów złotych. Wszystko w ramach 17 rodzajów płatności. Część z nich jest wyższa, niż rok wcześniej – przypomniał wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki: „Na przykład w związku z tym, że zniesiono kwoty cukrowe, to do hektara buraków są niższe kwoty, ponieważ rolnicy już nie są objęci reglamentowaną ilością powierzchni uprawy. Też np. dla roślin strączkowych wielkości są na poziomie 606 zł. Jak i też do niektórych produkcji bydła czy krów stawki też są wyższe – przypomina wiceminister.
Ryszard Zarudzki przypomniał, że do rolników trafiły już zaliczki na poczet ubiegłorocznych dopłat. Obecnie wypłacane jest im pozostałe 30 procent płatności – dodał: „Pamiętajmy, że to 1,3 mln beneficjentów, więc to będzie wypłacane sukcesywnie. W pierwszej kolejności wraz z uruchomieniem zaliczek będziemy wypłacać je dla obszarów, gdzie były szkody, straty. To będzie dla wszystkich w powiecie. W pierwszej kolejności szczególnie w województwach poszkodowanych: kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim – wyjaśnia Ryszard Zarudzki.
Fundusze w ramach dopłat otrzymuje ponad milion trzysta tysięcy polskich rolników.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio/sk

COMMENTS

WORDPRESS: 0