7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Na szczycie w Goeteborgu o kwestiach socjalnych i debacie w Parlamencie Europejskim

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Unijni przywódcy uroczyście ogłosili utworzenie europejskiego filaru praw socjalnych podczas szczytu społecznego w Goeteborgu. To zbiór zasad dotyczących warunków pracy, ochrony socjalnej oraz integracji społecznej. Premier Beata Szydło na szczycie mówiła nie tylko o kwestiach społecznych, ale zgodnie z zapowiedzią poruszyła także temat środowej debaty w Parlamencie Europejskim o stanie praworządności w Polsce.

 

Podpisy pod dokumentem dotyczącym europejskiego filaru praw socjalnych złożyli przewodniczący Komisji Europejskiej i Europarlamentu oraz premier Estonii kierującej teraz pracami Unii.

Premier Beata Szydło powiedziała na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu, że programy wspierające rodziny napędzają polską gospodarkę. Beata Szydło podkreśliła, że polski rząd potrafił programy społeczne połączyć z rozwojem gospodarki. Premier przypomniała, że powszechnie programy prorodzinne są uznawane za kosztowne wydatki, które się nie zwracają. „My połączyliśmy je z programami rozwojowymi i zrobiliśmy w ten sposób wehikuł napędzający polską gospodarkę” – powiedziała.

Premier Beata Szydło poruszyła w Goeteborgu temat debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim. Zaznaczyła, ze nie może dochodzić do takiej sytuacji, w której jeden z narodów europejskiej rodziny jest szkalowany i obrażany.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że przyjęty europejski filar praw socjalnych uwzględnia polityki społeczne poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Elżbieta Rafalska mówiła, że dokument zawiera przepisy istotne z polskiego punktu widzenia, na przykład dotyczące kształcenia zawodowego, uczciwego wynagrodzenia, polityki socjalnej i integracji. Minister pracy zaznaczyła, że niezależnie od podpisanego dzisiaj dokumentu polski rząd prowadzi aktywną politykę w zakresie wzrostu wynagrodzeń i polityki socjalnej.

Elżbieta Rafalska dodała, że pomimo aktywnej polityki polskiego rządu, szereg problemów społecznych ciągle pozostaje do rozwiązania. Poinformowała, że podczas szczytu rozmawiano o luce płacowej pomiędzy kobietami i mężczyznami. Minister Rafalska podkreśliła, że w Polsce jest to jedna z najmniejszych różnic pomiędzy wynagrodzeniami obu płci spośród wszystkich krajów UE.

Zasady zawarte w „Europejskim filarze” dotyczą takich kwestii jak edukacja, zatrudnienie, wynagrodzenia, równość szans bez względu na płeć.

Stworzenie Europejskiego filaru praw socjalnych zapowiedział przewodniczący Komisji Europejskiej w orędziu o stanie Unii z 2015 roku. Został przedstawiony przez komisję w kwietniu tego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/ Białek/dw

fot.pixabay.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520