Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Po raz 104. obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W orędziu z okazji tego dnia papież Franciszek apeluje, aby przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców. Papież przekonuje o konieczności sprzyjania wymianie międzykulturowej i solidarności, propagując pokój.

 

Katolikom Franciszek jeszcze raz przypomina, aby nie zapominali, że „każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki”- mówi biskup Krzysztof Zadarko delegat Episkopatu Polski do spraw imigracji.

Biskup wyjaśnia, że liczbę uchodźców szacuje się na około 60 milionów osób. Ludzie uciekają przed wojną, śmiercią, prześladowaniem i głodem.

Chrześcijanin nie może zamknąć ręki, gdy ktoś prosi o ratunek. Trzeba poznać historię konkretnego człowieka, a nie tylko mówić o samym zjawisku. Do tego zachęca papież.

Biskup Krzysztof Zadarko dodaje, że nie ma mowy o nieroztropnym przyjmowaniu, bez rozpoznania, co ktoś do nas przynosi. Z drugiej strony nie możemy tworzyć murów, gdy ktoś ucieka przed śmiercią. Biskup Krzysztof Zadarko przestrzega przed budowaniem sobie opinii o uchodźcach i migrantach jedynie na podstawie wiadomości z internetu i opinii polityków.

Jego zdaniem ten sposób prowadzi do tego, że ulegamy podsycanemu napięciu i różnym populistycznym pomysłom.
W orędziu na 104. obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy papież prosi o modlitwę za migrantów i uchodźców. Z tej okazji w wybranych kościołach w całej Polsce odprawione będą msze według formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców. Działa specjalna strona internetowa www.mszazauchodzcow.pl, można tu sprawdzić, gdzie taka msza będzie odprawiana.

IAR/ Grzegorz Maciak /kry

COMMENTS

WORDPRESS: 0