7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Sieć szpitali w Wielkopolsce. Sprawdź, które placówki się w niej znalazły

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikuje listę szpitali, które znalazły się w sieci. W Wielkopolsce jest to 50 placówek. W sieci znajdą się między innymi wszystkie szpitale powiatowe, choć nie ze wszystkimi swoimi oddziałami. Pełną listę wielkopolskich szpitali sieciowych znajdziesz we wtorek na naszej stronie internetowej.

Sieć szpitali to nowe rozwiązanie, które w tym roku wprowadza ministerstwo zdrowia. Ustawa zacznie obowiązywać od października. Główna zmiana dotyczy sposobu finansowania sieciowych placówek. Nie będą one już musiały startować w konkursach organizowanych przez NFZ, ale będą otrzymywały pieniądze na zasadzie ryczałtu. Co to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim, jak obiecują ministerstwo zdrowia i NFZ, sieć zapewnia koordynację leczenia oraz lepszą dostępność poradni przyszpitalnych. Oznacza to, że każdy pacjent, który zostanie objęty opieką poradni przyszpitalnej, może liczyć na kompleksową pomoc, w której znajdzie się także leczenie ewentualnych powikłań, czy zapewnienie rehabilitacji po zakończeniu leczenia szpitalnego. Za organizacje takiej opieki odpowiadać ma szpital. Szpitale w sieci różnią się od siebie poziomem zabezpieczenia zdrowotnego. Pierwszy poziom to przede wszystkim szpitale powiatowe z oddziałami chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, położnictwem i ginekologią, czy pediatrią. Takich szpitali w Wielkopolsce jest 26, a wśród nich część somatyczna Szpitala Psychiatrycznego w Gnieźnie (Dziekanka). – Część Dziekanki znalazła się w sieci na wniosek dyrektora placówki, który poparliśmy – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Wprawdzie leczenie psychiatryczne finansowane jest na innych zasadach i cały szpital nie kwalifikował się do sieci, ale tutaj chodzi o ważne dla pacjentów oddziały, takie jak interna, geriatria czy neurologia.

 

Drugi i trzeci poziom to szpitale z oddziałami specjalistycznymi. W Wielkopolsce szpitali drugiego stopnia będzie w sieci dziewięć, a trzeciego – cztery. – Wszystkie podmioty sieciowe na stopniu podstawowym mają obowiązek zorganizowania nocnej i świątecznej opieki – mówi Agnieszka Pachciarz. – W tej chwili, na trzy miesiące podpisaliśmy aneksy do obowiązujących umów, a od sierpnia rozpoczynamy rozmowy z podmiotami dotyczące ustalenia ryczałtów. Zaznaczam, że w tej kwestii nie ma uznaniowości oddziału. Wysokość ryczałtu wylicza się na podstawie danych ze ściśle określonego wzoru. W wielkopolskiej sieci szpitali znalazła się także jedna placówka onkologiczna, dwie pulmonologiczne i jedna pediatryczna oraz siedem szpitali ogólnopolskich. Wśród tych ostatnich mamy wszystkie poznańskie szpitale kliniczne (Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego to dwie placówki: przy ul. Przybyszewskiego i przy ul. Grunwaldzkiej) oraz Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Poznaniu. Aby oddział szpitala znalazł się w sieci musiał spełniać ściśle wyznaczone kryteria. Jednym z nich była konieczność nieprzerwanej działalności przez okres ostatnich dwóch lat. Nie wszystkie oddziały spełniały te wymagania. Dziesięć oddziałów szpitali sieciowych nie znalazło się w sieci. – Będziemy dla nich ogłaszać konkursy na dotychczasowych zasadach – zapewnia Agnieszka Pachciarz. W sieci nie znalazł się na przykład oddział laryngologii Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520