13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Setki martwych ryb w kanale spustowym elektrowni w Świerżach Górnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Radomska Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we wtorek, 5 stycznia po południu dostała zgłoszenie o znalezieniu dużych ilości martwych ryb na Wiśle, w okolicach kanału spustowego elektrowni w Świerżach Górnych.

– Jeszcze tego samego dnia pojechaliśmy tam na kontrolę. Zostały pobrane próbki z wody w kanale zrzutowym elektrowni – wyjaśnia Tomasz Skuza, pełniący obowiązki kierownika radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

Kontrola już po fakcie

 

Jak mówi Tomasz Skuza w momencie, w którym sprawdzano wodę, badanie kontrolne nie wykazało nic niepokojącego. – Woda w kanale miała 19 stopni Celsjusza, a więc nie stwierdziliśmy nadmiernej ciepłoty. Ryby miały także pod dostatkiem tlenu. Kontrola wykazała, że było go około 4 miligramy na litr, co jest bardzo dobrą ilością. Trzeba jednak podkreślić, że badanie wody było przeprowadzano we wtorek wieczorem. Kiedy zaś doszło do śnięcia ryb i jaki wtedy był stan wody, tego już nie wiemy – dodaje inspektor. To mają wykazać właściwe kontrole. Jedna z nich rozpoczęła się w czwartek w elektrowni w Świerżach Górnych i jak zapowiada Tomasz Skuza może potrwać kilka dni. – Z moich informacji wynika, że elektrownia zebrała martwe ryby w kontenery i przekazała je do utylizacji.

 

Zgłoszenie na policję

 

Informację o martwych rybach uzyskała również kozienicka policja. – Zostaliśmy poinformowani o tym we wtorek. Zgłosił nam to Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Radomiu – mówi Patrycja Zaborowska, rzecznik kozienickiej policji. – Zwróciliśmy się w tej sprawie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz do elektrowni w Świerżach Górnych. Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że będziemy prowadzić postępowanie w kierunku przestępstwa przeciwko środowisku. Grzegorz Gogół, dyrektor Biura Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego poinformował nas, że składa również doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa w Świerżach Górnych. – Doprowadzeniu do śnięcia ryb i innych organizmów wodnych na dużą skalę, spowodowanego szokiem termicznym, który sprawiło przedostanie się do kanału wody o nadmiernej temperaturze – wyjaśnia Grzegorz Gogół. Wędkarze chcą ustalenia sprawcy i naprawienia szkody, czyli ponownego zarybienia kanału. Nasz rozmówca dodaje, że wśród martwych ryb najwięcej było brzan. Znaleziono także leszcze, krąpie, sumy i płocie. Fora i profile wędkarskie na portalach społecznościowych pękają w szwach od wpisów oburzonych obrońców przyrody i wędkarzy, którzy sugerują, że wina leży po stronie elektrowni.

 

Z zachowaniem procedur

 

– Rzeczywiście doszło do śnięcia ryb w kanale zrzutowym elektrowni. Mogło ich być od 1 do 1,5 tony. O zaistniałej sytuacji niezwłocznie poinformowaliśmy odpowiednie służby – mówi Agata Reed, rzecznik spółki Enea Wytwarzanie i wyjaśnia, że odprowadzanie wody z elektrowni do Wisły zawsze odbywa się z zachowaniem odpowiednich procedur, tak było i tym razem. – Kiedy w poniedziałek poziom wody w Wiśle obniżył się do krytycznej wartości 100,28 metra (przy minimum 100,80) zdecydowaliśmy o podjęciu działań, które nie dopuściły do zamarznięcia ujęcia wody dla elektrowni i tym samym zatrzymania procesu produkcji prądu – tłumaczy nam rzecznik Enea Wytwarzanie. – W tym przypadku procedury nakazywały skierowanie części wody zrzutowej (po chłodzeniu pary wylotowej) w miejsce ujęcia wody. Jest to ta sama woda, którą standardowo odprowadzamy do Wisły do kanału zrzutowego i jej temperatura nie przekroczyła dopuszczalnej prawem wartości. Agata Reed mówi, że przyczyny śnięcia ryb nie są znane pracownikom elektrowni. – Doszło do niego na naszym terenie, dlatego jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji – dodaje.

aip,foto rybomania/facebook

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520