11.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Psy, które przeszły do historii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

– Człowiek wyjątkowo rzadko odpłaca się swoim wiernym przyjaciołom – mówi Miriam Gołębiewska, trenerka i psycholog zwierząt. – Do historii przeszło zaledwie kilkadziesiąt psów. Powstają o nich książki, filmy, stawiane są pomniki, a nawet organizuje się na ich cześć prestiżowy wyścig Iditarod na Alasce.

Psy ratują życie ludziom, pomagają im w ekstremalnych sytuacjach, walczą w wojnach. Czy człowiek odpłaca się pamięcią? Wyjątkowo rzadko, choć można wymienić kilkadziesiąt czworonogów, które przeszły do historii i stały się bohaterami masowej wyobraźni. Powstają o nich książki, filmy, stawiane są pomniki. A nawet, jak w przypadku Balto i jego towarzyszy z zaprzęgu, organizuje się na ich cześć coroczny prestiżowy wyścig Iditarod na liczącej ok. 1800 kilometrów trasie do Nome na Alasce.

balto

Pies Balto – Uratował życie dzieci, które zachorowały na błonicę, Fot. Archiwum

Uratował życie dzieci, które zachorowały na błonicę. Był rok 1925, choroba atakowała kolejne osoby, które trzeba było jak najszybciej zaszczepić, by nie dopuścić do rozwoju epidemii. Szczepionka znajdowała się w szpitalu w Anchorage, ponad półtora tysiąca kilometrów od Nome. Pogoda pozwalała na przesłanie szczepionek pociągiem do Nenana, ale pozostałe tysiąc kilometrów przy silnym wietrze i temperaturze sięgającej minus 40 st. C mogły pokonać tylko psie zaprzęgi, które przemierzały poszczególne etapy, przekazując cenny ładunek. Ostatni z zaprzęgów, na którego czele biegł Balto, praktycznie bez pomocy człowieka (właściciel doznał ślepoty śnieżnej i nie mógł kierować psami) przebiegł w ekstremalnych warunkach ostatni, 85-kilometrowy etap trudnej trasy. Wszystko zakończyło się szczęśliwie, a Balto ogłoszono bohaterem.

Jeśli wierzyć XIX-wiecznym przekazom, Barry uratował 40 turystów zasypanych przez lawiny i zaginionych w górach. Opowiadano, że miał niesamowitą intuicję – ostrzegał przed burzą śnieżną, umiał też przewidzieć zejście lawiny.

barry

Pies Barry –  uratował 40 turystów zasypanych przez lawiny, Fot. Dreamstime

O tym, że psy mają ogromną umiejętność przetrwania w trudnych warunkach, świadczy historia zaprzęgu ośmiu czworonogów rasy akita pozostawionych w 1993 r. przez badaczy na Antarktydzie. Kiedy pół roku później naukowiec, któremu wcześniej zresztą te same psy uratowały życie, wrócił do bazy, okazało się, że część zwierząt żyje.

Pokazały, że można poradzić sobie w grupie, polowały. Historia ta zainspirowała filmowców do nakręcenia filmu „Eight Below” („Przygoda na Antarktydzie”). Japończycy chętnie stawiają psom rasy akita pomniki. Przy stacji kolejowej w Tokio stoi pomnik psa Hachiko, który dziesięć lat wyczekiwał tam powrotu swego pana. Opiekun zmarł wskutek wylewu, ale pies nie opuścił posterunku. Z kolei Anglicy postawili pomnik psu rasy border collie, w podzięce za pomoc farmerom. W prawie każdym kraju stoi pomnik psa miejscowej rasy.

dreamstime_s_69642553

 Pies Hachiko, Tokio, Fot. Dreamstime.com

 Nie. Uważam, że powinniśmy upamiętnić choć jedną z pięciu typowych polskich ras psów. Może to być chart polski, kiedyś pies szlachecki, przed setkami lat wart kilka wiosek. Albo owczarek podhalański, pasterski pies stróżujący, który od wieków chroni stada owiec przed wilkami. Mamy jeszcze owczarka nizinnego i dwie polskie rasy psów myśliwskich: ogar i gończy polski. Myślę, że kwestią czasu będzie upamiętnienie psów służących w wojsku, które wraz z naszymi żołnierzami wyjeżdżają na misje. Psy służą w wojsku od dawna, brały udział w I i II wojnie światowej, walcząc na wszystkich frontach. Mój dziadek, weterynarz, w czasie wojny sprawował opiekę nad ponad setką wojskowych psów.

pies-policyjny-630x350

Pies policyjny Shadow – uczestniczył w 210 akcjach, Fot. Joan Pielt

Szarik jest postacią filmową, złożoną z tysięcy bezimiennych bohaterów, którzy bez wahania oddawali życie za człowieka. I dalej gotowi są za przewodnika zginąć. Nieprzypadkowo mówi się „wierny jak pies”.

szarik

Pies Szarik – kadr z serialu „Czterej pancerni i pies”

Takim eksperymentalnym psem była „kosmonautka Łajka” , wysłana w 1957 roku na orbitę okołoziemską na pokładzie radzieckiego satelity Sputnik 2. Maleńki kundelek, zresztą nie jako pierwszy wystrzelony w kosmos był od początku skazany na śmierć. Przynajmniej jednak znamy jej imię, w przeciwieństwie do tysięcy innych psów, które padły wskutek eksperymentów naukowych, biologicznych, medycznych.

 Łajka wysłana w 1957 roku na orbitę okołoziemską na pokładzie radzieckiego satelity Sputnik 2., Fot. Archiwum

Dorota Abramowicz

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520