Prezydent wręczył odznaczenia państwowe

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia Orderów Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Ojczyzny. Andrzej Duda wręczył wyróżnienia rzeźbiarzom, duchownym, działaczom opozycji, kompozytorom, wojskowym, aktorom i sportowcom.

 

– Szanowni Państwo ministrowie, szanowni Panowie generałowie, wszyscy czcigodni odznaczeni. To wielki zaszczyt i wielka radość, że w dniu 11 listopada  jako prezydent mogę dziękować za wierną ponadprzeciętną działalność. Rzeczpospolita dziękuje, byt polityczny istniejący nieprzerwanie od 1918 roku. Są właśnie na sali dziś ludzie, którzy walczyli o suwerenność, by naród startował w wolnych wyborach – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości.

Dodał, że nie można byłoby dziś mówić o wolnej Polsce, gdyby nie ludzie, którzy dla wolnej Polski byli gotowi znieść osobiste cierpienie, „zsyłkę na Sybir dla wolnej niepodległej suwerennej Rzeczpospolitej”. Przyznał, że w sprawach ważnych ogromną rolę odgrywa debata prowadzona „w odpowiednim stylu”. Andrzej Duda przybliżył zasługi dokonane przez wyróżnionych podczas ich wieloletniej pracy. Na liście wyróżnionych znalazł się znany aktor Franciszek Pieczka. Przyznał, że w pracy artysty kryje się „niezwykła rzecz”.

– Otóż ten artyzm, znamionujący wielkość talentu polegał na tym, że te role, które były drugoplanowe pozostały w pamięci. Można rolę odegrać, że nabierze ona niezwykłego wymiaru i to właśnie Franciszek Pieczka potrafi dokonać, jak bardzo niewielu aktorów w historii polskiego teatru, kina, czy telewizji – podkreślił Duda i dodał, że jako prezydent jest niezwykle dumny, iż ma okazję osobiście spotkać się z nim w takich okolicznościach.

Odznaczenie są wręczane co roku tym obywatelom, którzy swoją działalnością dowartościowują państwo. Mogą być nadane tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie, jednak w odstępstwie nie krótszym niż trzy lata.

Eliza Stępień AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0