Prezydent Andrzej Duda w Szczecinie: O integracji i uchodźcach

Prezydent Andrzej Duda w Szczecinie: O integracji i uchodźcach

– Powinniśmy wspólnie pracować na rzecz pokoju – mówił na otwarciu Kongresu prezydent Andrzej Duda.

 

II Ogólnopolski Kongres Europeistyki odbywa się w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Tematem przewodnim, wokół którego będą toczą się obrady, jest „Państwo w Unii Europejskiej”. – Szczecin jako miasto, w którym zderza się wiele kultur, jest dobrym miejscem do dyskusji o zmieniających się strukturach i problemach państw Unii Europejskiej – mówi prof. Edward Włodarczyk, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Przemówienie na otwarcie Kongresu wygłosił prezydent Andrzej Duda. Wspominał o historii Polski i Europy oraz wydarzeniach, które kształtowały obecną sytuację państw w Europie. – Po wejściu w struktury europejskie ostatecznie zniknął dla Polski cień Jałty, a chrześcijańska Europa stała się jednością – mówi prezydent. – My zawsze byliśmy częścią zachodu i tylko polityczne elementy nas od niego oddzielały. Prezydent

Duda wspominał o korzyściach, jakie niesie ze sobą członkostwo w Unii Europejskiej oraz zagrożeniach. – Za każdym razem, gdy nasz region stawał się podmiotem zależnym od obcych mocarstw, kończyło się to konfliktem lub wojną – mówi prezydent. – Dlatego każdy inny system niż Unia, skazuje nas na marginalizację lub zniewolenie. Ale integracja powinna być jak dobrze skrojony garnitur – dopasowany do każdego. Nie możemy powrócić do mocarstw, które będą marginalizować słabsze państwa.

Prezydent wspomniał także o problemie uchodźców i podkreślał, że realna pomoc to taka, dzięki której uchodźcy będą mogli powrócić do swoich krajów. – Wspólnie pracujemy na rzecz pokoju i powrotu uchodźców do krajów, w których się wychowali – mówi prezydent. – Mam nadzieję, że dyskusje, które państwo tutaj podejmiecie, będą wspierać politykę demokratycznych i wolnych państw. Podczas przemówienia prezydenta na zewnątrz manifestowała niewielka grupa KOD z transparentami „Wolne sądy”. II Ogólnopolski Kongres Europeistyki potrwa do czwartku.

 

 

(AIP)

COMMENTS

WORDPRESS: 0