Pociąg turystyczny z Kielc do Sandomierza

Pociąg turystyczny z Kielc do Sandomierza

Pociąg turystyczny z Kielc do Sandomierza już kursuje. Pierwszych pasażerów przywiózł do królewskiego miasta w sobotę rano.

Pociągiem przyjechało kilkudziesięciu pasażerów, zdecydowana większość w celach turystycznych. – Pociągiem turystycznym podróżowałam w ubiegłym roku. Cieszę się, że połączenie zostało wznowione. To świetna okazja, by zwiedzić Sandomierz. Sama podróż była super, bardzo komfortowa – dzieliła się wrażeniami Joanna Furmańczyk ze Skarżyska. Pociągiem przyjechała na wycieczkę do Sandomierza 24-osobowa grupa ze Szkoły Podstawowej w Stykowie w gminie Brody. – Sam przejazd był wielką atrakcją. Dzieci rzadko jeżdżą dziś pociągami. Dla większości naszych uczniów była to pierwsza taka podróż – mówiła Diana Raban.
W planach pobytu grupy w królewskim mieście było między innymi zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, wejście na Bramę Opatowską i wizyta w zbrojowni rycerskiej. Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego przyjechał z córkami Julią i Marysią, z zamiarem pozostania w Sandomierzu nieco dłużej i uczestniczenia w wydarzeniach towarzyszących Festiwalowi Filmów-Spotkań NieZwykłych. – Kochamy Sandomierz, bo to piękne miasto. Sandomierz jest ważny, ale sama podróż również. Dziewczynkom bardzo się podobała. Były zachwycone. Było punktualnie, czysto, komfortowo – mówił Jan Maćkowiak.
Turystów zawiózł w rejon Starówki autobus komunikacji miejskiej, podstawiony na stację PKP. Takie przejazdy są bezpłatne. Władze Sandomierza zapewniają przyjezdnym także tańsze wejście na Bramę Opatowską. Pociąg turystyczny będzie kursował przez całą majówkę, do 3 maja, a później od 23 czerwca w każdy weekend przez okres wakacji. Jak poinformował Jan Maćkowiak, niewykluczone, że umowa zostanie przedłużona na wrzesień. Prowadzone są rozmowy w tej sprawie. Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza, który witał turystów na peronie, zapewnił, że atrakcji dla nich nie zabraknie. Sandomierski kalendarz imprez jest bardzo bogaty, bogatszy niż przed rokiem. Połączenie kolejowe realizuje Świętokrzyski Oddział Przewozów Regionalnych na podstawie umowy z samorządem województwa. Bilet normalny z Kielc do Sandomierza kosztuje 15 złotych. Pociąg zatrzymuje się w Zagnańsku, Łącznej, Suchedniowie, Skarżysku-Kamiennej, Wąchocku, Starachowicach, Brodach Iłżeckich, Kunowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Ćmielowie i Dwikozach. W ubiegłym roku połączenie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem wśród turystów. Skorzystało z niego blisko 15 tysięcy osób. Od wakacji turystyczny weekendowy pociąg do Sandomierza kursować będzie także z Rzeszowa.

GOP (aip), Fot. PolskaPress

COMMENTS

WORDPRESS: 0