Niemcy: Kolejny dzień rozmów koalicyjnych. Nadal są duże rozbieżności

Niemcy: Kolejny dzień rozmów koalicyjnych. Nadal są duże rozbieżności

W Berlinie kolejny dzień rozmów koalicyjnych. W najbliższy czwartek ich uczestnicy mają poinformować o rezultatach. Eksperci poszczególnych partii, biorących udział w negocjacjach przyznają, że nadal są duże rozbieżności.

Dziś przedstawiciele CDU, CSU, FDP i Zielonych będą szukać kompromisu w kwestii polityki finansowej oraz migracyjnej. Ten ostatni temat ciągle dzieli poszczególne partie. Bawarska CSU nie zamierza rezygnować z limitu imigrantów – dwustu tysięcy na rok, na co nie godzą się Zieloni, którzy chcą też rozszerzenia łączenia rodzin migrantów. Ponadto Zieloni żądają natychmiastowego zamknięcia elektrowni węglowych. Chadecy i liberałowie zamierzają robić to stopniowo. Nie ma porozumienia także w kwestii polityki bezpieczeństwa. CDU i CSU chcą wydłużyć okres przechowywania danych osobowych, tłumacząc to walką z terroryzmem. Zieloni wspólnie z FDP sprzeciwiają się temu rozwiązaniu.
Do rozmów koalicyjnych przystąpiły partie CDU, CSU, FDP i Zieloni. Chadecy z Angelą Merkel na czele wygrali wybory parlamentarne, ale aby utworzyć stabilny rząd, muszą szukać koalicjantów. W czwartek uczestnicy negocjacji mają zadecydować czy podejmują formalne negocjacje w celu utworzenia nowego rządu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/to/

COMMENTS

WORDPRESS: 0