11.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Nawałnice nad Polską – podsumowanie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W czasie nawałnic rannych zostało siedem osób, strażacy interweniowali 2040 razy, najczęściej- na Mazowszu – 385 razy.

Przywrócono kursowanie pociągów na terenie całego kraju – poinformowały Polskie Linie Kolejowe. Po nawałnicach, które przeszły nad krajem zespoły techniczne interweniowały ponad 100 razy. Ich praca polegała głównie na usuwaniu powalonych drzew oraz naprawie zerwanej sieci trakcyjnej.
Największe zmiany w kursowaniu pociągów były pod Warszawą, gdzie usuwano uszkodzenia na torach pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Pruszkowem. Jak informuje PLK cały warszawski węzeł kolejowy jest przejezdny.

Podczas utrudnień pasażerowie byli na bieżąco informowani o sytuacji.

Około 13.00 wichura wraz z potężną ulewą przeszły nad Warszawą. Wiele ulic zostało na kilka godzin zablokowanych z powodu przewróconych drzew, w wielu miejscach uszkodzone bądź zerwane zostały linie energetyczne, a także trakcje tramwajowe. Drzewa spadły w wielu miejscach na stojące na poboczach i parkingach samochody. W elektrociepłowni na Żeraniu doszło do awarii. Komunikacja miejska kursowała z opóźnieniami. Niewielkie obrażenia odniósł kierowca samochodu, na który upadło drzewo na Placu Wilsona w Warszawie.
Ponad tysiąc razy interweniowali mazowieccy strażacy w trakcie i po burzach, które przeszły nad regionem. „W niektórych miejscowościach ciągle jeszcze usuwane są skutki nawałnic” – powiedział Radiu Dla Ciebie Karol Kierzkowski z wojewódzkiej straży pożarnej. Praca strażaków polegała głównie na usuwaniu powalonych drzew i konarów. Wiele z nich spadło na samochody i zatarasowało ulice. Ulewny deszcz i silny wiatr wyrządziły na Mazowszu sporo strat. Wiatr zerwał sieci energetyczne, m.in. w powiecie Węgrowskim i w okolicach Radomia. Ponad 160 tysięcy odbiorców ciągle nie ma prądu. Zalane zostało starostwo w Sierpcu i czy gimnazjum w Słupii.
W miejscowości Stara Grabownica koło Ostrowi Mazowieckiej po uderzeniu pioruna paliła się drewniana szopa. Nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał.

Jeszcze około tysiąca domów nie ma prądu po nawałnicy, która po południu przetoczyła się przez Pomorze. Najwięcej pozrywanych linii średniego napięcia jest w rejonie Starogardu Gdańskiego i Kościerzyny. Bez prądu są miejscowości Bytonia, Cis, Kazub, Lipy, Zomże, Struga, Cieciorka, Lubieszyn, Lubieszynek, Liniewo i Liniewko. Niektóre awarie zostaną naprawione dopiero nad ranem. W Bytonii koło Zblewa przeszła trąba powietrzna, która połamała setki drzew w lasach. Na szczęście w wyniku nawałnicy nikt nie ucierpiał. Straż pożarna interweniowała ponad sto razy. Najwięcej, prawie połowę zdarzeń, odnotowano w powiecie starogardzkim. Pioruny i porywisty wiatr łamały drzewa, konary i banery reklamowe. Uszkodzonych jest siedem budynków, w tym trzy mieszkalne. Najbardziej ucierpiał dach hurtowni materiałów budowlanych w Starej Kiszewie. Na trzy samochody spadły konary drzew, strażacy wypompowywali wodę z kilku piwnic i ulic.
\
Ponad 200 razy interweniowali warmińsko-mazurscy strażacy po burzach ,jakie przeszły nad regionem. Wciąż z pojedynczych miejsc napływają zgłoszenia. Ulewny deszcz i momentami bardzo silny wiatr uszkodziły cztery dachy budynków mieszkalnych w powiatach szczycieńskim, nidzickim i iławskim.
Wiatr wiejący chwilami z prędkością 80 kilometrów na godzinę łamał drzewa pod Ostródą, Mrągowem, Kętrzynem i Ełkiem. Kilka drzew i połamanych konarów spadło na samochody w powiecie nowomiejskim, Elblągu, Iławie i Dylewie koło Ostródy. Strażacy otrzymali około dziesięciu zgłoszeń o podtopieniach posesji.

Nawałnica przeszła także nad Podlasiem. Jej efektem były powalone na drogi drzewa, zerwane dachy i linie energetyczne. Dużo strat wyrządziła w Giełczynie koło Łomży. Strażacy zabezpieczyli uszkodzone budynki, a na prośbę gminnych urzędników pracę od razu zaczęli dekarze.
Powalone drzewa i krzyże na świętej górze Grabarce to także efekt dzisiejszej burzy która przeszła przez Podlasie. W prawosławnym sanktuarium kilka dużych drzew uszkodziło wotywne krzyże, które ustawiane były przez wiernych. Połamane gałęzie drzew także zdewastowały teren otaczający główną świątynię. Podczas burzy nie ucierpiały tamtejsze cerkwie.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520