13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

NATO – zaostrza się spór Turcji i USA

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Władze Turcji nie chcą ustąpić w sporze o Kurdów ze Stanami Zjednoczonymi. Chodzi o kurdyjskie oddziały, walczące w Syrii. Są one wspierane przez Waszyngton, ale dla Turcji są “grupami terrorystycznymi”. O sprawie w Brukseli rozmawiali ministrowie obrony Turcji i Stanów Zjednoczonych, ale obaj politycy zaprezentowali dziennikarzom różne wersje swojej rozmowy.

 

Kurdyjskie bojówki to jeden z najważniejszych sojuszników Ameryki w syryjskiej wojnie domowej. Walczą przeciwko syryjskiemu prezydentowi i przez Waszyngton są wspierane dostawami broni i pieniędzy. Turcja, która też walczy przeciwko syryjskiemu prezydentowi, uważa jednak Kurdów za “terrorystów”.

Na początku lutego Turcja rozpoczęła ofensywę przeciwko miejscowym Kurdom w syryjskim rejonie Afrin. Pojawiła się wówczas obawa, że może dojść do bezpośredniej konfrontacji z małymi grupami amerykańskich żołnierzy, operującymi w pobliżu granicy.

Na zakończonym właśnie w Brukseli posiedzeniu ministrów obrony krajów NATO doszło do dwustronnego spotkania ministrów Turcji i Stanów Zjednoczonych. Amerykański sekretarz obrony James Mattis mówił, że rozmowy były konstruktywne. “To najbardziej skomplikowana sytuacja wojskowa, jaką widziałem w ciągu ostatnich 40 lat. Ale wierzę, że znajdujemy wspólną przestrzeń. Czasami wojna daje po prostu wybór między złymi alternatywami” – mówił Mattis. Turecki minister oświadczył tymczasem, że nie ma przełomu w sprawie i kolejny raz zażądał od Waszyngtonu całkowitego wycofania wsparcia dla Kurdów.

Sprawa będzie prawdopodobnie głównym przedmiotem rozmów podczas rozpoczynającej się dzisiaj wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona w Turcji.

Waszyngton i Ankara, sojusznicy w ramach NATO, spierają się także o postać muzułmańskiego duchownego Fetullaha Gullena. Turcja chce ekstradycji mężczyzny, który jest w Pensylwanii, bo oskarża go o zorganizowanie nieudanego puczu wojskowego latem 2016 roku. Stany Zjednoczone twierdzą, że nie mogą wydać Gullena, bo Turcja nie przedstawiła żadnych dowodów na jego winę.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Wojciech Cegielski, Bruksela/dyd

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520