11.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Mijają 73 lata od rzezi mieszkańców warszawskiej Woli

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi Woli. 5 sierpnia 1944 roku w kilka dni po wybuchu Powstania Warszawskiego na Wolę i Ochotę wkroczyły niemieckie jednostki, które w kilka dni wymordowały około 60 tysięcy niewinnych i bezbronnych ludzi.

Uroczystości rozpoczną się (o 18.00) przy Pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Po uroczystości jej uczestnicy udadzą się w symbolicznym Marszu Pamięci na Cmentarz Powstańców Warszawskich, na którym spoczywają też cywilni mieszkańcy stolicy zamordowani przez Niemców podczas walk – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Każdy kto weźmie udział w Marszu Pamięci otrzyma biogram jednej ze zidentyfikowanych cywilnych ofiar Powstania. „Chodzi o to, by oddać hołd osobom, które nie dość, że zostały zamordowane to miały zostać na zawsze zapomniane”- dodaje dyrektor Muzeum.

W sumie w trakcie Powstania Warszawskiego zginęło lub zostało zamordowanych około 140 tysięcy cywilów. Rzeź Woli była wypełnieniem rozkazu Adolfa Hitlera, który przywódca III Rzeszy wydał na wieść o wybuchu Powstania. Jan Ołdakowski przypomina, że na mocy rozkazu mieli zostać wymordowani wszyscy mieszkańcy stolicy, a samo miasto miało zostać całkowicie zniszczone.
Piotr Gursztyn autor książki „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” przypomina, że rzeź Woli była największą zbrodnią na cywilach stolicy. Wymordowano w kilka dni całą dzielnicę wielkiego europejskiego miasta i takiego przypadku podczas II wojny światowej nie było – przypomina Gursztyn. Piotr Gursztym dodaje, że oddziały pacyfikujące dzielnicę widziały, że wypędzają z kamienic i mordują niewinnych i bezbronnych ludzi: dzieci, kobiety i starców, młodych mężczyzn raczej tam nie było.

Jan Ołdakowski przypomina, że oddziały niemieckie, wśród których znaleźli się też Rosjanie i Ukraińcy dopuszczały się wyjątkowo brutalnych mordów. Zabijali około 10 tysięcy ludzi dziennie, jednocześnie starali się zacierać ślady zbrodni poprzez podpalanie stosów ludzkich zwłok.

Podczas rzezi Woli największe masowe egzekucje odbyły się koło wału kolejowego przy ulicy Moczydło oraz w fabrykach „Ursus” i Franaszka przy ulicy Wolskiej. Mordowano także rannych w szpitalach i dopuszczano się licznych gwałtów.

Po zakończeniu wojny nikt ze sprawców rzezi na Woli nie poniósł odpowiedzialności za popełnione czyny. Głównodowodzący akcją SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth zmarł w 1979 roku.

źródło: IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520