Media publiczne chcą wykorzystać Big Data

Media publiczne chcą wykorzystać Big Data

Publiczne stacje radiowe z całej Europy zastanawiają się nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii Big Data. Chodzi o legalne dane na temat użytkowników internetu. Pozwoliłyby one na tworzenie programu radiowego jeszcze bardziej dostosowanego do potrzeb słuchacza. Właśnie temu tematowi jest poświęcone trwające właśnie we Wrocławiu Europejskie Forum Radiowe. Jego organizatorem jest Polskie Radio.

Dane o tym, czego użytkownicy szukają w internecie, zbierają przede wszystkim sieciowi giganci tacy jak Google, Facebook czy Amazon. Spośród mediów publicznych w Europie jedynie BBC korzysta z Big Data. Wiceszef radia BBC Graham Ellis mówił we Wrocławiu, że stacja zbiera dane od wszystkich tych, którzy słuchają audycji w internecie.
“W ostatnim roku wprowadziliśmy logowanie dla tych, którzy chcą odsłuchać audycji. To był dla nas wielki krok jako dla publicznego nadawcy. Zobaczyliśmy, że w ten sposób możemy zaoferować lepsze i bardziej spersonalizowane usługi. Najpierw wprowadziliśmy dobrowolne logowanie, podkreślając zalety tego rozwiązania. Od lipca tego roku logowanie jest dla części naszego serwisu obowiązkowe” – mówił Graham Ellis. Również Polskie Radio zastanawia się nad umiejętnym wykorzystaniem danych gromadzonych w internecie dla poprawy jakości programu.
Równocześnie prawnik z Europejskiej Unii Nadawców, zrzeszającej media publiczne w Europie, Jenny Weinard podkreślała, że gromadzone przez nadawców dane muszą być dostępne dla użytkowników oraz bezpieczne. “Trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Chodzi o przejrzystość, o to dlaczego zbieramy te dane. Użytkownicy muszą mieć zagwarantowane swoje prawa, muszą mieć dostęp do tych danych, móc je modyfikować czy kasować” – dodaje prawniczka z EBU.
W przyszłym roku wchodzą w życie unijne regulacje w tej sprawie. Dzięki nim, każdy użytkownik internetu, który gromadzi dane, będzie zobowiązany do ich ochrony i do udostępniania na życzenie osoby zainteresowanej.
Dane o użytkownikach internetu zbierane są przede wszystkim dla celów marketingowych. Amerykańscy eksperci szacują, że za pięć lat dane takie będą warte 13.5 miliarda dolarów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Wrocław/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0