6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Komisja Europejska kontynuuje postępowanie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom za odmowę przyjmowania uchodźców

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Europejska kontynuuje postępowanie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom za odmowę przyjmowania uchodźców. Taką decyzję ogłosił komisarz Dimitris Awramopulos.
Chodzi o relokację uciekinierów przebywających w obozach w Grecji i we Włoszech. Decyzję o przyjęciu przez Unię 160 tysięcy osób podjęła większość krajów jesienią 2015 roku przy sprzeciwie Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii.
Dimitris Awramopulos przekazał, że w czerwcu udało się rekordowo przenieść 3000 uchodźców z Grecji i Włoch. Komisarz wyraził jednak ubolewanie, że państwa z Europy Środkowej nadal nie uczestniczą w tym programie.” Dlatego właśnie Komisja przesłała uzasadnioną opinię skierowaną do Czech, Węgier i Polski, gdzie piszemy o niespełnianiu obowiązku relokacji. To jest drugi etap procedur o naruszenie wobec tych 3 państw. ” – podkreślił komisarz.
Dimitris Awramopulos zadeklarował jednak, że „drzwi są nadal otwarte” i jeśli te trzy państwa UE zmienią zdanie, to „możemy w tej sprawie razem pracować. Zdaniem Komisji udzielone przez te państwa członkowskie odpowiedzi nie zostały uznane za zadowalające, ponieważ żadna z nich nie zawierała informacji o tym, że rozpoczną one szybko relokację na swoje terytorium.
Polska domaga się umorzenia postępowania o naruszenie prawa Unii Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców. W połowie tego miesiąca w liście przesłanym do Komisji Europejskiej szef MSWiA Mariusz Błaszczak zwracał uwagę, że mechanizm rozmieszczania migrantów jest nieskuteczny i pogarsza bezpieczeństwo w krajach członkowskich. W piśmie do Komisji Europejskiej strona polska wskazuje na inne możliwości reakcji na kryzys migracyjny: uszczelnianie granic czy współpracę z sąsiednimi krajami, wspieranie ich możliwości azylowych. W 2015 roku ówczesny rząd Ewy Kopacz poparł decyzję większości i zgodził się, by na początek trafiło do Polski około sześciu tysięcy uchodźców.
Dimitris Awramopulos na konferencji prasowej z zadowoleniem przyjął też dzisiejszą decyzję rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. Yves Bot oświadczył, że skarga Słowacji i Węgier na obowiązkową relokację uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech, powinna zostać odrzucona. Ostateczny wyrok Trybunału UE spodziewany jest po wakacjach. Ocena rzecznika generalnego nie jest wiążąca dla sędziów, ale wyroki Trybunału są zazwyczaj zbieżne z jego opiniami.

IAR/ Tomasz Majka, Bruksela/wyso

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520