Jarosław Kaczyński o 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Jarosław Kaczyński o 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada 1918 roku – to jedna z kilku najistotniejszych dat w naszej historii – podkreślił po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dziś 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Lider PiS dodał, że 11 listopada 1918 roku wróciliśmy na mapę Europy i ten powrót okazał się trwały. W jego opinii to wszystko co działo się w ciągu tych 99 lat buduje przykład umiejętności połączenia myśli i czynu, przykład walki i determinacji. Jednocześnie jednak jest to także „zespół wydarzeń, które stanowią przykład negatywny, przykład działań, które Polsce nie służyły”. „Muszą one być dziś brane pod uwagę jako coś, co musimy odrzucić, by Polska mogła się zmieniać i być coraz silniejsza” – powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że dziś jest „czas dobrej zmiany, czas wielkiej szansy i czas odbudowy wartości”. „Idziemy w kierunku Polski, która będzie mogła powiedzieć, że jest krajem dumnym, niepodległym, silnym” – zadeklarował prezes PiS.

Jarosław Kaczyński zauważył przy tym, że przed nami rok 100-lecia odzyskania niepodległości. Zapowiedział podjęcie działań, mających na celu podniesienie świadomości społecznej, duchowości narodu i znaczenia niepodległości.

Prezes PiS złożył kwiaty również pod pomnikami Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Generała Stefana Grota Roweckiego, Wincentego Witosa i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wieczorem będzie uczestniczył w koncercie patriotycznym w Krakowie.

99 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach zaborów Polska odzyskiwała niepodległość.

IAR K.P. i wcześniejsze/vey/ zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0